Rusza Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Pomogą za darmo

Jesteś ofiarą przestępstwa? Nie wiesz, gdzie zgłosić się po pomoc i jakie masz prawa? To informacja dla Ciebie. Każdy, kto ucierpiał na skutek przestępstwa, w dniach od 20 do 24 lutego może otrzymać bezpłatną poradę prawną.
Od dzisiaj, 20 lutego rusza Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Celem ogólnopolskiej akcji jest udzielanie niezbędnych informacji osobom pokrzywdzonym w zakresie przysługujących im uprawnień jako ofiarom przestępstw.
W akcję tradycyjnie włącza się świdnicka prokuratura.
Od 20 do 24 lutego, w godzinach urzędowania od 7.30 do 15.30 w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy przy ul. Zamkowej 2 prokuratorzy będą przyjmować pokrzywdzonych w ramach obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, w tym w ramach przypadającego w dniu 22 lutego Dnia Ofiar Przestępstw.
– Akcja ta jest organizowana po to, by przypomnieć o cierpieniu ofiar i potrzebie ochrony ich interesów, konieczności niesienia im pomocy – tłumaczy prokurator rejonowy Marek Rusin.
Jutro, 21 lutego w godzinach od 10.00 do 13.00 dodatkowy dyżur będzie pełnić Kierownik Działu Dochodzeniowo-Śledczego prokurator Donata Kalaman-Smoleń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy Franciszkańskiej 7 w Świdnicy.
– Założeniem tej akcji jest to, aby każdy mógł uzyskać informację na temat uprawnień przysługujących pokrzywdzonemu lub o sposobie załatwienia sprawy – dodaje prokurator.
Bezpłatne porady będą udzielane również w sądzie. – W Sądzie Rejonowym w Świdnicy będą udzielane informacje osobom pokrzywdzonym przestępstwem przez kuratorów zawodowych Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich oraz Karnych podczas dyżurów w terminach od 20 lutego 2017 roku do 26 lutego 2017 roku w godzinach od 9.00 do 15.00 w budynku przy ul. Okulickiego nr 2 – 4 III piętro – informuje Monika Pieczara, wiceprezes Sądu Rejonowego w Świdnicy.
Wszystkie porady w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw udzielane są bezpłatnie.
Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw obchodzony jest w Polsce od 2003 roku. Ma za zadanie monitorowanie sytuacji ofiar przestępstw oraz działanie na rzecz poprawy ich położenia.
oprac. (bfg)