Rusza Program Rezydencji Artystycznych Duety

W tym tygodniu rusza pierwsza edycja Programu Rezydencji Artystycznych Duety. Duety są  wymianą, konfrontacją, eksperymentem, spotkaniem. Współpracą dwojga ludzi i dwóch dziedzin sztuki. Działaniem kogoś „stąd” i kogoś „spoza”. To dzielenie się inspiracjami i przestrzenią twórczą.

 

 

Celem projektu jest pokazanie wpływu sztuki, traktowanej szerzej niż tylko dość wąsko i pobieżnie rozumiany street art,  na kształtowanie przestrzeni i wizerunku miasta. Do zaaranżowanych, tytułowych DUETÓW organizatorzy zaprosili sześcioro artystów. Troje z nich pochodzi z Dolnego Śląska, a troje z innych części Polski. Skład par twórczych prezentuje się następująco:

– Karolina Wycisk z Żarowa (teatr) i Maciej Hanusek z Raciborza (muzyka)

– Sławomir Jeśko Slime ze Świdnicy (muzyka) i Marek Straszak z Poznania (sztuki wizualne)

– Łukasz Palkiewicz Szatt z poznania (muzyka) i Przemysław Matejko ze Świdnicy (film)

Chcemy w ten sposób dać artystom możliwość znalezienia wspólnego języka na styku dziedzin, w których tworzą oraz przyjrzeć się procesowi twórczemu zarówno w kontekście przestrzeni, jak i korespondowania ze sobą różnych stylistyk, wrażliwości i twórczego potencjału, jaki takie spotkania mogą wyzwolić – tłumaczy Maria Zięba.

W listopadzie 2015 roku artyści spotkają się by pracować wspólnie w Świdnicy. Mieście, którego atmosfera sprzyja wszelkim inicjatywom artystycznym i niejednokrotnie już bywało inspiracją dla artystów. Szczególny klimat miasta jest wynikiem współistnienia ze sobą historycznego centrum i licznych, współczesnych przedsięwzięć kulturalnych. – Jesteśmy przekonani, że znajdzie on swoje przełożenie w synkretycznych utworach kultury, które będą owocami pracy tytułowych DUETÓW – dodają organizatorzy.

Podczas finałowego spotkania – 27.11.2015. zaprezentowane zostaną relacje z przebiegu rezydencji oraz ich efekty, które następnie będą upowszechniane wśród ogólnopolskiej publiczności. Będzie można również spotkać się osobiście i porozmawiać z artystami. DUETY są inicjatywą wychodzącą na ulice, widoczną i bliską odbiorcy.

W bieżącym tygodniu pracę nad pierwszym autorskim projektem rozpoczną Sławomir Jeśko Slime i Marek Straszak. Pierwszy artysta to świdnicki producent muzyczny znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak: Printempo, Trzeci Wymiar czy Noize From Dust. Jest także autorem oprawy dźwiękowej do spektakli „Blog Text” Juliusza Chrząstowskiego – aktora i reżysera związanego z Teatrem Starym w Krakowie oraz do „Zuzia Gwiazdny Paproch” Mateusza Witkowskiego. Marek Straszak to artysta wizualny pochodzący z Poznania. Zajmuje się tworzeniem interaktywnych instalacji, wizualizacji i szeroko pojętą animacją. Studiował na wrocławskim ASP, FH Krefeld i Udk Berlin.

Program rezydencji artystycznych DUETY jest realizowany przez Fundację Teatr Bezdomny oraz Biuro Festiwalowe Impart // Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016- partnera projektu w ramach programu Artist- in Residence [A-I-R Wro ] dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Świdnicki Ośrodek Kultury. Wydarzeniu patronuje redakcja „Wiadomości Świdnickich”.

 

Na stronie Fundacji Teatr Bezdomny działa już zakładka poświęcona projektowi DUETY. Zapraszamy do jej odwiedzania w celu poznania szczegółów przedsięwzięcia: http://fundacjatb.pl/duety/ . Uruchomiliśmy również profil wydarzenia na portalu facebook.com https://www.facebook.com/fundacjatbduety/?fref=ts .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *