Rozbudowa „jedynki” coraz bliżej

portal

portalJeszcze przed wakacjami rozpocznie się realizacja pierwszego etapu przebudowy Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Galla Anonima w Świdnicy. Zadanie zostanie wykonane w ramach II edycji budżetu obywatelskiego i będzie opiewać na kwotę 1 700 000 zł.

Jeszcze przed wakacjami rozpocznie się realizacja pierwszego etapu przebudowy Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Galla Anonima w Świdnicy. Zadanie zostanie wykonane w ramach II edycji budżetu obywatelskiego i będzie opiewać na kwotę 1 700 000 zł.

portal

Przepełnione klasy

Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy od lat czeka na poprawę sytuacji oświatowej. Świdnickie osiedle Zawiszów szybko się rozrasta, powstają nowe bloki mieszkalne i przybywa młodych małżeństw z dziećmi. To powoduje, że miejsc w klasach dla uczniów brakuje.

Podczas Komisji Oświaty, która odbyła się w piątek, 6 lutego radni dyskutowali o tym problemie oraz odbyli wizytę w klasach SP nr 1. – Mamy małą salę informatyczną, która mieści jedynie 10 stanowisk, a na zajęcia zwykle uczęszcza 20 dzieci, co oznacza, że przy komputerach trzeba siedzieć w parach – żali się Alicja Karol, dyrektor SP nr 1. – Podobnie jest z salą do języka angielskiego. Jest bardzo mała i uniemożliwia dzieciom komfortowe warunki do nauki.

Największe zdziwienie budzą jednak dwa pokoje nauczycielskie, a jeden z nich jest wręcz miniaturowych rozmiarów. – Moim marzeniem jest, żeby w przyszłości stworzyć jeden wspólny pokój nauczycielski, ale na razie priorytetem jest powiększenie szkoły o dodatkowe sale lekcyjne – przyznaje dyrektor.

Obecnie w szkole uczy się 421 uczniów, pracuje 53 nauczycieli  i 14 osób niepedagogicznych. Szkoła posiada 22 oddziały, w tym 2 zerówki i 10 oddziałów integracyjnych.  – Nie przyjmujemy dzieci spoza rejonu, ponieważ jesteśmy ograniczeni warunkami lokalowymi. Placówka jest przepełniona na tyle, że 4 klasy muszą korzystać z salek katechetycznych przy kościele. Za mała jest również świetlica, więc często posiłkujemy się klasami – tłumaczy dyrektor.

Realizacja projektu przed wakacjami

Trzeba zaznaczyć, że projekt został zrobiony w 2012 roku i ma prawie 3 lata. – Stąd, żeby ogłosić przetarg musimy mieć aktualny kosztorys i uaktualnić uzgodnienia. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nie zmieniły się przepisy przeciwpożarowe. Mamy nadzieję, że realizacja projektu rozpocznie się przed wakacjami – informuje Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Radny Wiesław Żurek zapytał, czy realne są koszty sprzed 3 lat do tych, które inwestor będzie musiał ponieść obecnie.  – Inflacja nie jest aż tak znacząca od tamtego okresu i zakładam, że te ceny są realne – uspokaja dyrektor Kasprowicz-Gładysz. 

Jesteśmy zgodni, że projekt jest dobry. Teraz najistotniejsze jest, aby ta budowa była realizowana w miarę szybko, w miarę tanio i przez fachowców, którzy wiedzą, po co są na budowie. Dobrze by było, żebyśmy do zimy zdążyli trochę tych sal wybudować. Mamy pieniądze na pierwszy etap i życzymy powodzenia w realizacji – podsumował Jan Górski, przewodniczący Komisji Oświaty.

Co da rozbudowa szkoły, ile przybędzie dodatkowych klas, czy uczniowie zyskają nową świetlicę? O tym przeczytasz w jutrzejszym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

Beata Figurna-Garbiec, fot. Wiktor Bąkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *