Rozbita grupa oszustów działających metodą „na wnuczka”

gliny patrol

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rozbili grupę trudniącą się oszustwami metodą „na wnuczka” na starszych osobach. W tej sprawie zatrzymanych zostało 9 osób – organizatorzy, dzwoniący oraz odbierający pieniądze. Straty jakie spowodowali są szacowane na kilkaset tysięcy złotych. Sprawcy dokonywali przestępstw na terenie Polski, Niemiec, Szwajcarii i Kanady.

gliny patrol

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z policjantami z komendy miejskiej we Wrocławiu przeprowadzili na szeroką skalę akcję wobec osób, podejrzanych o dokonywanie oszustw metodą na wnuczka.

W godzinach porannych 9 marca 2016 r. kilkudziesięciu funkcjonariuszy weszło jednocześnie w kilku miejscach na terenie Wrocławia do mieszkań osób podejrzanych o oszustwa. W tej sprawie zatrzymanych zostało 9 osób, w tym 3 kobiety. Wśród zatrzymanych są zarówno organizator przestępczego procederu, osoby dzwoniące i osoby odbierające pieniądze. Podczas prowadzonych czynności, w trakcie przeszukania zabezpieczono sprzęt elektroniczny, telefony komórkowe oraz kilka tysięcy złotych.

Policjanci nad tą sprawą pracowali od kilku miesięcy. Dokładnie sprawdzali informacje, jakie pojawiały się w związku z oszustwami na wnuczka. Ta wnikliwa analiza doprowadziła do ustalenia, że członkowie zorganizowanej grupy mogą pochodzić z Wrocławia. Jak ustalili funkcjonariusze przestępstw dopuszczali się na terenie całego kraju, ale także Niemiec, Szwajcarii oraz Kanady. Sprawcy działając metodą na wnuczka wymyślali różne sytuacje, w których poszkodowani byli informowani o potrzebie udzielenia pomocy finansowej dla członka rodziny. Każdy z poszkodowanych tracił od kilku do ponad stu tysięcy złotych.

Na podstawie dowodów uzyskanych w trakcie przeszukań, a także innych działań Policji i prokuratury wobec 5 osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy – po analizie zgromadzonego materiału będą podejmowane dalsze decyzje.

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ!

SENIORZE, PAMIĘTAJ O 4 ZASADACH BEZPIECZNEGO DOLNOŚLĄZAKA:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie
  • Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy
  • O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję

asp. Wojciech Jabłoński, źródło KPP Świdnica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *