Rezonans w szpitalu już działa. To koniec z wożeniem pacjentów (FOTO)

Dobra wiadomość dla pacjentów. W świdnickim szpitalu Latawiec działa już rezonans magnetyczny. Nowa pracownia została uruchomiona.

Długa droga do celu

Jedna z najbardziej oczekiwanych przez świdniczan inwestycja w końcu została zrealizowana. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy nareszcie uruchomił dla pacjentów nowoczesny rezonans magnetyczny Signa™ Voyager.

Uroczyste pokazanie sprzętu i pracowni nastąpiło dzisiaj, 14 maja w otoczeniu zaproszonych mediów i władz. – Z wielką satysfakcją prezentujemy dzisiaj Państwu pracownię rezonansu magnetycznego. Starania o jej uruchomienie trwały kilka lat, ponieważ nasze wnioski, które składaliśmy w Ministerstwie Zdrowia nie spotykały się z pozytywnym odbiorem i przegrywaliśmy ze szpitalami klinicznymi. Na szczęście w ubiegłym roku ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska udało nam się taką dotację otrzymać – mówił podczas konferencji prasowej Grzygorz Kloc, dyrektor szpitala i przypomniał, jak wysoką kwotę dofinansowania udało się uzyskać na urządzenie.

Duże dofinansowanie

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy otrzymał ponad 4,2 mln zł dofinansowania na zakup aparatu rezonansu magnetycznego w ramach realizacji projektu „Rezonans magnetyczny w SPZOZ w Świdnicy – szybka diagnostyka w profilaktyce i terapii onkologicznej”. Koszt całkowity projektu wyniósł 5.857.649,70 zł, z czego prawie 85 %, tj. 4.265.946,00 zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Pracownia została otwarta przy „Latawcu”, w specjalnie do tego celu wybudowanym budynku. Jest on zlokalizowany w sąsiedztwie Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii świdnickiego szpitala.

Koszt wybudowanego w 2017 r. obiektu, sfinansowanego w całości ze środków Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, wyniósł 3.194.021,19 zł.

Nowoczesne urządzenie

Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony w wykrywaniu różnych zmian chorobowych. Dzięki niemu można zdiagnozować wiele chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów.

Świdnicki „Latawiec” choć wyposażony w najlepsze sprzęty do tomografii komputerowej i angiografii nie posiadał swojej pracowni MRI (rezonansu magnetycznego). Do tej pory pacjenci na to badanie jeździli do Wrocławia, Wałbrzycha czy Legnicy. Od tego roku się to zmieniło. Otwarcie planowano na czerwiec, ale udało się to zrobić przed czasem i już w pracowni odbywają się pierwsze badania. Pacjenci wychodzą zadowoleni, ponieważ to bardzo nowoczesne urządzenie, w którym dzięki specjalnej technologii hałas przy badaniu zredukowany jest prawie do zera. Pacjenci badani typowym aparatem często byli narażeni na hałas porównywany do pracy młota pneumatycznego, ale w świdnickim urządzeniu badanie przebiega w komfortowych warunkach, producent zapewnia o poziomie szeptu.

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, celem powstania pracowni wraz z rezonansem jest przede wszystkim poprawa jakości i szybkości diagnostyki w profilaktyce i terapii onkologicznej. – To najważniejsza wiadomość dla pacjentów. Diagnostyka w szpitala teraz jest kompletna i bez uciążliwości. Dzięki inwestycji pacjenci świdnickiego szpitala nie będą musieli podróżować do Wałbrzycha czy Pieszyc w celu wykonania badania MRI. Gratulacje dla całej załogi szpitala – mówił Piotr Fedorowicz.

Wyrazy uznania wyraziła również obecna na konferencji wicemarszałek województwa dolnośląskiego Iwona Krawczyk.

Gratuluję, bo Szpital Latawiec jest przykładem szpitala powiatowego dla całej Polski, bo zostały w nim poczynione ogromne inwestycje – mówiła i przypomniała, że dotacja do Świdnicy trafiła z projektów medycznych, na które wydano 160 milionów złotych.

Czekają na kontrakt

Na razie z urządzenia korzystają tylko pacjenci szpitala „Latawiec”.

Niestety na ten moment kierujemy ofertę rezonansu magnetycznego tylko do pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu. Staramy się o kontrakt z NFZ. Wystąpiliśmy do Funduszu o ogłoszenie takiego konkursu – poinformował Grzegorz Kloc i dodał: – Myślimy również o badaniach komercyjnych, jednak w związku z tym, że jest to dotacja z funduszy unijnych, wymaga to przeprowadzenie pewnej dość skomplikowanej procedury, ale poczynimy takie starania.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

artykuł ukaże się również w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *