Renowacja ambony

ambona

ambonaW dzierżoniowskim kościele pw. św. Jerzego trwa remont zabytkowej ambony z okresu kontrreformacji. Prace trwają już od kilku miesięcy i prawdopodobnie zostaną zakończone po nowym roku. Przy restauracji obiektu pracuje 12 osób.

W dzierżoniowskim kościele pw. św. Jerzego trwa remont zabytkowej ambony z okresu kontrreformacji. Prace trwają już od kilku miesięcy i prawdopodobnie zostaną zakończone po nowym roku. Przy restauracji obiektu pracuje 12 osób.ambona

Zdecydowanie jest to jeden z najcenniejszych zabytków jakie są w kościele. Powoli odsłania ona swoje oblicze i skrywane tajemnice.

– Ta ambona jest jednym z najwybitniejszych dzieł sztuki kontrreformacji na Dolnym Śląsku. Jest to dzieło wybitne. Zostało ufundowane przez Barbarę Radler, wdowę po burmistrzu Dzierżoniowa – 8 września 1609 roku. Datę odkryliśmy podczas prac. W opracowaniach z tego okresu mowa jest o około 100 ambonach. Szczytowym osiągnięciem sztuki manieryzmu jest ambona w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu. Jednak po konserwacji dzierżoniowska ambona nie będzie ustępowała tej wrocławskiej – podkreśla Ryszard Wójtowicz, konserwator dzieł sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *