Relikwie patrona (FOTO)

foto 28

foto 28Nieszporami w kościele pw. św. Józefa, a następnie procesją z relikwiami świętych Stanisława, Jana Pawła II i św. Wacława do Katedry Świdnickiej rozpoczęły się główne uroczystości obchodów dnia świętego biskupa Stanisława Męczennika – patrona Diecezji Świdnickiej i zarazem jednego z dwóch patronów katedry.

Nieszporami w kościele pw. św. Józefa, a następnie procesją z relikwiami świętych Stanisława, Jana Pawła II i św. Wacława do Katedry Świdnickiej rozpoczęły się główne uroczystości obchodów dnia świętego biskupa Stanisława Męczennika – patrona Diecezji Świdnickiej i zarazem jednego z dwóch patronów katedry.

W uroczystej procesji, w piątek 8 maja za pocztami sztandarowymi i chorągwiami szli: Ordynariusz Diecezji Świdnickiej ks. bp Ignacy Dec oraz ks. bp Franciszek Lobkowicz, Ordynariusz Diecezji Ostrawsko-Opawskiej w Republice Czeskiej, kanonicy dwóch kapituł – Kapituły Katedralnej w Świdnicy oraz Kapituły Kolegiackiej z Wałbrzycha, alumni, diakoni i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, siostry zakonne z licznych zgromadzeń, osoby świeckie – reprezentujące stowarzyszenia i grupy religijne z całej diecezji, delegacje samorządowców oraz wierni parafii katedralnej. foto 28

Dzień Świętego Stanisława biskupa, męczennika był też wydarzeniem o charakterze historycznym, dla Katedry Świdnickiej, jako świątyni i mającej odpust wspólnoty. W tym dniu, po raz pierwszy, niesione były relikwie drugiego jej patrona – świętego Wacława – męczennika, których dotąd w Świdnicy nie było. Relikwie zostały podarowane przez ks. kardynała Dominika Dukę, arcybiskupa Pragi i prymasa Czech. Relikwie pochodzą z archikatedry praskiej, gdzie jest pochowany święty Wacław Męczennik, który w X wieku był czeskim królem. Ich uroczystego przekazania, w imieniu kardynała Duki, dokonał jego osobisty wysłannik ks. bp Lobkowicz. Akt ten nastąpił przed drzwiami świdnickiej katedry. Złoty relikwiarz przejął biskup Dec.

Podczas mszy homilię wygłosił biskup Lobkowicz. – Stoimy przed relikwiami trzech świętych św. Stanisława, św. Wacława św. i Jana Pawła II – to dobra okazja, by rozważać w tym momencie, jak to jest z naszą świętością, co nam brakuje, by być świętymi, tak jak oni – mówił. Biskup odniósł się też do 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Mówił, jak wiele Polska wycierpiała, jako naród. – Jedynym sposobem walki ze złem jest dobro, którego wartość szerzy nasza religia i Chrystus, a święci, których mamy uczą nas przykładem swojego życia, jak je czynić. Są to nauki dla całego świata – akcentował.

– Pragnęliśmy bardzo, aby relikwie czeskiego męczennika i świętego króla Wacława – współpatrona naszej katedry wprowadził do świątyni biskup z Czech – przedstawiciel czeskiego kościoła i czeskiego narodu i bardzo się cieszymy, że tak się stało – podkreślał biskup Dec.

Krystyna Smerd, foto Wiktor Bąkiewicz

{gallery}galerie/150508procesja{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *