Rekordowa dotacja dla seniorów

467 tys. 999 zł – to najwyższa w Polsce dotacja w programie „Senior+”. Otrzyma ją świdnicki Dom Dzienny „Senior Wigor”. 

– Na 438 dofinansowanych wniosków właśnie nasz projekt otrzymał najwyższe w Polsce środki, które pozwolą na dalsze działania placówki – przekazuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Od kilku lat Dzienny Dom „Senior Wigor” przy ul. Saperów z powodzeniem korzysta z funduszy zewnętrznych – wcześniej z programu „Senior Wigor”, a od ubiegłego roku z programu „Senior +”. Łączna kwota dofinansowania w latach 2015-2018 to ponad 1 mln 300 tys. zł, dowodzi skuteczności dyrekcji Dziennego Domu „Senior Wigor” i Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na dofinansowanie placówek senioralnych przeznaczyło w tym roku 80 milionów złotych. Obecne dofinansowanie to łącznie nieco ponad 50 milionów na dzienne domy i kluby w całym kraju. Świdnica będzie z pewnością aplikować o kolejne środki. Dzięki dofinansowaniu udało się w ostatnich latach zrealizować wiele przedsięwzięć i remontów. Środki te są przeznaczone na realizację potrzeb seniorów korzystających z tego ośrodka.

Przypomnijmy, że od 2015 roku polityka senioralna w mieście zaowocowała: kartami seniora, kopertą życia, klubami seniora oraz wieloma imprezami dla osób starszych. W budynku przy ulicy Saperów wyremontowano dotychczas m.in. salę wypoczynkową oraz salę gier. Wymieniona została instalacja centralnego ogrzewania, stolarka okien, oświetlenie. Pomieszczenia odmalowano i odświeżono. Remontu doczekały się także łazienki. W ramach programu doposażono salę wypoczynkową. Zakupiony został sprzęt audiowizualny, rzutnik multimedialny, zestaw nagłośnieniowy: mikrofony bezprzewodowe i głośniki. Dokupione zostały również materiały dydaktyczne, audiobooki, płyty z muzyką relaksacyjną, sprzęt rehabilitacyjny oraz wyposażenie kuchni. Zapewniono także specjalistyczną opiekę psychologa, dietetyka, gerontopedagoga oraz rehabilitanta. Oprócz tego organizowane są zajęcia integracyjne, seanse filmowe, zajęcia Akademii Promocji Zdrowia Seniora, rozrywki umysłowe, grupa teatralna, zajęcia muzyczne, taneczne i kulinarne.

Placówką kieruje Barbara Juszczyk-Galas. Pomysł na stworzenie placówki dla osób starszych powstał już w 1996 roku, gdy prezydentem był Adam Markiewicz. Od tamtej pory w Świdnicy przybyło podobnych miejsc – kluby seniora działają już na Osiedlu Młodych i na Zarzeczu. Kolejne placówki zostaną uruchomione prawdopodobnie na Zawiszowie i Kraszowicach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *