Quest – Edukacyjne wycieczki rodzinne [FOTO]

Wielu mieszkańców gminy Świdnica, przyjezdnych gości, a przede wszystkim rodzin z dziećmi przybyło na Dolnośląski Weekend z Questami, który zorganizowano w sobotę w Burkatowie. Zobacz galerię zdjęć.

Na uczestników czekało 9 sprawdzonych questów w gminie Świdnica. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Wśród nich: przejażdżki łodzią po przypałacowym stawie w Burkatowie,  Kącik Małego Questowicza, w którym odbywały się  gry i zabawy dla najmłodszych pociech z animatorem: warsztaty lawendowe skarby, warsztaty questowe kubeczki,  QuestFoto – wspólne zdjęcie miłośników questowania (bicie rekordu Polski) czy wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami. O żołądek zadbały poszczególne sołectwa, które serwowały: aromatyczny pasztet i ciasteczka „Skwaraczki” (Lubachów), kapustę po Bystrzycku (Bystrzyca Górna), pierogi i żurek po Gogołowsku (Gogołów), langosz i podpłomyki Lutomskie (Lutomia Górna), bigos i rogaliki z jabłkiem (Burkatów), pajdy ze smalcem i ogóreczkiem, ziemniaczki z parnika (Grodziszcze), gołąbki z kaszy, kiełbasę na ciepło z musztardą miodową (Pogorzała), bułeczki z kaszaneczką (Boleścin) oraz makowiec po staropolsku (Makowice). Całość wydarzenia zakończył odlot balonu.

Quest edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania.  Nie wymaga obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki są dostępne w wybranych punktach informacji turystycznej lub jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.com.pl. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka skarb, a w nim pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie trasy.

Wyprawy Odkrywców są oparte na amerykańskiej metodyce Valley Quest, stworzonej przez Stevena Glazera, który w 2008 roku po raz pierwszy zaprezentował ją w Polsce. Od tego czasu powstało w Polsce kilkaset takich tras nazywanych questami. Na portalu www.questy.com.pl prezentowany jest około 400 sprawdzonych i działających questów. Wyprawy Odkrywców to najbardziej doświadczony zespół trenerów w Polsce, który posiada licencje na wykorzystanie metodyki Valley Quest wydaną przez Stevena Glazera. Wyprawy Odkrywców jako oferta edukacyjno-turystyczna są adresowane do:    turystów i gości danej miejscowości, grup szkolnych, rodzin z dziećmi oraz mieszkańców regionu.

Odznaka PTTK Questy

Na mocy porozumienia o współpracy zawartego w listopadzie 2019 roku z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym ustanowiona została ogólnopolska Odznaka PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców. O jej przyznanie może ubiegać się każdy turysta posiadający konto w serwisie questy.com.pl, który spełnił określone w regulaminie wymagania. Aby zyskać prawo do odznaki, trzeba zwycięsko zmierzyć się z odpowiednią liczbą questów na określonym obszarze – czy to idąc z ulotką, czy z aplikacją na smartfony, czy przechodząc quest wirtualny. Odznaka jest dostępna w 4 stopniach: POPULARNA – wymaga ukończenia 5 questów, BRĄZOWA – wymaga ukończenia łącznie 15 questów w 2 województwach, SREBRNA – wymaga ukończenia łącznie 50 questów w 5 województwach oraz ZŁOTA – wymaga ukończenia łącznie 100 questów w 10 województwach Za szczególne zasługi w promowaniu i rozwijaniu programu „Questy – Wyprawy Odkrywców” przyznawana jest honorowa odznaka AMBASADOR QUESTÓW.


Questy w gminie Świdnica

1. Gogołów:

W cieniu holenderskiego wiatraka w Gogołowie

Wyprawa przedstawia historię Gogołowa i jego największe atrakcje, a w szczególności wzorcowo odrestaurowany, zabytkowy młyn holenderski. Na trasie zobaczysz piękne widoki na Ślężę oraz okolicę.

Gdzie to jest?

Gogołów znajduje 7 km od Świdnicy w kierunku zachodnim, jadąc drogą na Wiry. Quest rozpoczyna się na parkingu przy głównej drodze, w pobliżu kościoła Św. Marcina w Gogołowie.

2. Boleścin

Ekologiczna wyprawa w Boleścinie

Wyprawa przedstawia przyrodę i ekologiczne podejście mieszkańców Boleścina do świata oraz codziennych nawyków.

Gdzie to?

Boleścin leży przy drodze Świdnica – Dzierżoniów. Quest rozpoczyna się na parkingu przy kościele w Boleścinie. Jadąc od Świdnicy, należy skręcić w wąską uliczkę w lewo.

3. Makowice

Malarskie impresje w Makowicach

Quest opowiada o słynnym malarzu Wolfgangu von Websky, który wychował się w Makowicach.  Jego twórczość zalicza się do ekspresyjnego realizmu.

Gdzie to jest?

Makowice znajdują się 8 km od Świdnicy w kierunku południowo-wschodnim. Quest rozpoczyna się na parkingu przy świetlicy wiejskiej.

4. Grodziszcze

Wyprawa pokazuje  historyczne zakątki Grodziszcza, jednej z najstarszych dolnośląskich wsi.

Gdzie to jest?

Grodziszcze znajduje się na trasie Świdnica- Dzierżoniów. Wyprawa rozpoczyna się w Grodziszczu, na parkingu przy kościele.

5. Burkatów

Strażacki quest w Burkatowie

Wyprawa przedstawia historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Burkatowie, która działa od ponad 70 lat. Dowiesz się o strażakach, ich oddaniu, pasji i chęci do niesienia pomocy innym.

Gdzie to jest?

Burkatów znajduje się na południe od Świdnicy przy drodze do Zagórza Śląskiego. Można też tu dojechać pociągiem. Wyprawa ma swój początek na parkingu przy świetlicy wiejskiej w Burkatowie, nieopodal stacji kolejowej PKP.

6. Bystrzyca Górna

Z nurtem Bystrzycy

Wyprawa zapozna Cię z górską rzeką – Bystrzycą. Dowiesz się o jej charakterze, długości, dopływach, cyklach i urządzeniach wodnych.

Gdzie to jest?

Quest znajduje się w Bystrzycy Górnej w gminie Świdnica na terenie LGD Szlakiem Granitu. Dojechać tu można ze Świdnicy drogą powiatową w kierunku Wałbrzycha. Wyprawę należy zacząć z parkingu przy boisku sportowym, naprzeciwko świetlicy.

7. Lubachów

Tajemnice śląskiej doliny

Na trasie questa zobaczysz ciekawe miejsca w Lubachowie i okolicy związane z rzeką Bystrzycą.

Gdzie to jest?

Quest prowadzi po miejscowości Lubachów w Gminie Świdnica. Dojechać tu można ze Świdnicy w kierunku Zagórza Śląskiego. Początek wyprawy jest przy tablicy z mapą miejscowości, znajdującej się w połowie wsi, przy domu  nr 14.

8. Lutomia Górna

Szlakiem Bitwy pod Lutomią

Quest opowiada o bitwie wojny siedmioletniej z 1762 roku, która rozegrała się nieopodal Lutomi. Naprzeciw siebie stanęło wówczas ponad 70 tys. żołnierzy pruskich i austriackich

Gdzie to jest?

Lutomia znajdują się 13 km od Świdnicy w kierunku zachodnim. Quest rozpoczyna się na parkingu przy sklepie, obok wieży dawnego kościoła ewangelickiego w Lutomi.

9. Pogorzała

Wyprawa nad jeziorko Daisy

Trasa questu prowadzi malowniczą drogą Książańskiego Parku Krajobrazowego do rezerwatu przyrody „Jeziorko Daisy”.  Zgłębisz swoją wiedzę na temat tutejszej fauny i flory oraz historii kolorowego jeziorka, które było jednym z ulubionych miejsc odwiedzin i wypoczynku właścicielki Zamku Książ.

Gdzie to jest?

Pogorzała znajduje się w gminie Świdnica, w otulinie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Dojechać tu można jadąc ze Świdnicy w kierunku Wałbrzycha drogą przez Witoszów Dolny. Quest rozpoczyna się w Pogorzele na parkingu przy pętli autobusowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *