Punkt wymazowy w kierunku SARS-CoV-2

Przy świdnickim szpitalu uruchomiony został  punkt  poboru materiału do badań w  kierunku  obecności wirusa SARS CoV-2. Będzie czynny codziennie w godzinach 07:30 – 10:30. Kontakt telefoniczny w godzinach pracy punktu pod nr tel. 513 068 372.

Badania są wykonywane metodą molekularną RT-PCR – rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – jako metodę potwierdzającą rozpoznanie COVID-19. W ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia z bezpłatnych badań mogą skorzystać: pacjenci skierowani na badanie przez lekarza POZ – rejestracja automatyczna przez ministerialny system e-kolejka (o wyznaczonym punkcie poboru materiału i terminie badania pacjent informowany jest smsem),   osoby skierowane przez stację sanitarno-epidemiologiczną oraz pacjenci skierowani na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu, na podstawie skierowania wystawionego przez uzdrowisko.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV – 2 w SPZOZ w Świdnicy są realizowane na podstawie skierowania. Miejscem poboru materiału do badania jest oznaczony kontener, mieszczący się po prawej stronie od wejścia głównego do szpitala. Chętni muszą dokument tożsamości (dowód osobisty).

Aby wynik testu był wiarygodny trzeba się do niego przygotować tj w dniu badania: należy być na czczo – można przepłukać usta przegotowaną wodą, nie należy myć zębów i nie używać płynu do płukania jamy ustnej, zrezygnować z gumy do żucia, tabletek do ssania na gardło, nie pić syropów przeciwkaszlowych, nie stosować żadnych maści, kropli i aerozoli do nosa, nie robić inhalacji, ani nie płukać zatok, nie wydmuchiwać nosa przed samym wymazem. Metoda pobierania materiału do badania to wymaz z nosogardzieli / wymaz z nosa. Wynik będzie dostępny w formie elektronicznej do 24 godzin od pobrania, na stronie www.wyniki.diag.pl zgodnie z otrzymaną instrukcją i kodem dostępu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *