Przyszli milionerzy

 

Galeria fryzur, truskawkowa agroturystyka czy drukowany biznes. Młodzi świdniczanie wiedzą, jak zarobić pierwszy milion i zostali za to nagrodzeni.

W poniedziałek, 12 czerwca w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Zostańcie z nami – miasto i powiat Świdnica” oraz gala wręczenia nagród dla uczestników konkursu „Mój pierwszy milion”.

– Program realizowany jest przez Gminę Miasto Świdnica we współpracy ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Powiatem Świdnica. Ma na celu zachęcenie młodych ludzi do pracy i zamieszkania w Świdnicy i okolicach oraz do kształcenia na kierunkach przydatnych na lokalnym rynku pracy. Pierwsza edycja „Zostańcie z nami” skierowana była do uczniów trzecich klas świdnickich gimnazjów – przypomina Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W konkursie „Mój pierwszy milion” adresowanym do uczniów klas trzecich gimnazjów udział wzięło 128 dziewcząt i chłopców. Jego celem było zwiększenie świadomości ekonomicznej i propagowanie przedsiębiorczości wśród uczniów, dostarczenie im wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających funkcjonowanie w życiu. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym odbyły się warsztaty ekonomiczne, w drugim – gra ekonomiczna w formie testów, natomiast w trzecim młodzież musiała przygotować plakat lub prezentację multimedialną pt. „Twój pomysł na biznes w Świdnicy”. Do ostatniego etapu zakwalifikowało się 36 najlepszych uczniów, którzy zdobyli największą ilość punktów w ramach całorocznego współzawodnictwa. Punkty przyznawane były za: aktywny udział w lekcjach przedsiębiorczości z pomysłem oraz rozwiązywanie zadań dodatkowych podsumowujących zdobytą wiedzę, wizyty w firmach, wizyty w szkołach kolejnego szczebla, udział w pokazowych lekcjach/warsztatach zorganizowanych przez doradców zawodowych w szkołach technicznych, zawodowych, liceach ogólnokształcących, udział w grze ekonomicznej.

Laureaci wykazali się dużą kreatywnością, komisja konkursowa oceniała oryginalność i realność pomysłu na biznes, nakład pracy w przygotowanie prezentacji a także umiejętność przedstawienia i obrony swojej koncepcji. Wśród pomysłów młodych świdniczan na swój pierwszy milion pojawiła się m.in.: „Świdnicka galeria fryzur” – salon fryzjerski, który zatrudni lekarza trychologa i barbera, który świadczyć będzie również usługi wyjazdowe i przygotuje specjalne miejsce dla najmłodszych. „Wydrukować biznes” – czyli projektowanie, drukowanie 3D i serwis urządzeń oraz „Agroturystyka w Świdnicy i festiwal truskawek” – to kolejne z propozycji laureatów konkursu. Wybór był niezwykle trudny, gdyż zaangażowanie młodzieży było bardzo duże – mówi zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.

Wyróżniono także 21 uczniów, którzy otrzymali nagrody rzeczowe, m.in.: książki, karnety na basen i do kina.

oprac. (BFG)

(w ramce)

NAGRODZENI:

Wręczono 15 nagród pieniężnych po 600 zł netto każda – 10 ufundował Urząd Miejski w Świdnicy, a 5 – Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Nagrody otrzymali:

– Dawid Janiak – Gimnazjum nr 2

– Elżbieta Tądel – Gimnazjum nr 2

– Anna Klujka – Gimnazjum Rzemieślnik

– Aleksandra Daruk – Gimnazjum nr 2

– Tymoteusz Styczeń – Gimnazjum nr 4

– Tymoteusz Rawicki – Gimnazjum nr 1

– Dominika Rutowicz – Gimnazjum nr 3

– Szymon Kubatek – Gimnazjum nr 3

– Kacper Krawczyszyn – Gimnazjum nr 4

– Stanisław Ciućka – Gimnazjum nr 1

– Wiktor Wiercigroch-Gacek – Gimnazjum nr 1

– Nadia Antonowicz – Gimnazjum nr 2

– Patryk Krekora – Gimnazjum nr 3

– Norbert Bal – Gimnazjum nr 3

– Angelika Chanas – Gimnazjum nr 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *