Przygotowania do pogrzebu Szymborskiej

szymborska

szymborskaW czwartek, w dniu pogrzebu Wisławy Szymborskiej, zamiast hejnału o godz. 12:00, trębacz zagra z Wieży Mariackiej utwór do słów wiersza poetki „Nic dwa razy się nie zdarza”, który miała w swoim repertuarze Kora i Maanam, a wcześniej Łucja Prus.

 

 W czwartek, w dniu pogrzebu Wisławy Szymborskiej, zamiast hejnału o godz. 12:00, trębacz zagra z Wieży Mariackiej utwór do słów wiersza poetki „Nic dwa razy się nie zdarza”, który miała w swoim repertuarze Kora i Maanam, a wcześniej Łucja Prus.szymborska

W Krakowie trwają przygotowania do pogrzebu Wisławy Szymborskiej, który zmarła 1 lutego. Poetka zostanie w czwartek pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim. Zgodnie z je wolą ceremonia będzie miała świecki charakter.W uroczystościach, które rozpoczną się w samo południe udział zapowiedzieli m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Przybędą też wybitni przedstawiciele świata kultury i przyjaciele noblistki. Informacje o pogrzebie Szymborskiej zostały rozesłane do osobistości, znających poetkę i ceniących jej twórczość na całym świecie, m.in. Umberto Eco, Woody Allena, oraz poetów, laureatów literackiego Nobla Seamusa Heaney’a i Tomasa Transtroemera.

Do Krakowa mają przyjechać tłumacz wierszy noblistki Anders Bodegard i litewski poeta Tomas Venclova. Mieszkający w USA bokser Andrzej Gołota, które walki oglądała Szymborska, chce przekazać wieniec z 89 białych róż.Urna z prochami zmarłej zostanie odprowadzona z Domu Pożegnań do grobowca rodzinnego. W trakcie uroczystości przewidziano kilka przemówień, w tym prezydenta Bronisława Komorowskiego. W momencie składania urny do grobu ma zabrzmieć utwór w wykonaniu Elli Fitzgerald, którą zmarła poetka szczególnie lubiła.Organizatorzy uroczystości apelują, aby osoby, które pragną oddać hołd poetce kupując kwiaty bądź wieńce, rozważyły wpłatę pieniędzy na jedno z hospicjów działających na terenie Krakowa.

interia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *