Przybędzie nowych miejsc do parkowania

parkingi

Dobra wiadomość dla kierowców. Na trzech świdnickich osiedlach powstanie kilkanaście nowych miejsc parkingowych. Taką decyzję podjęli radni podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

Dobra wiadomość dla kierowców. Na trzech świdnickich osiedlach powstanie kilkanaście nowych miejsc parkingowych. Taką decyzję podjęli radni podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

 

Dotkliwy problem

Największy problem z zaparkowanie swoich samochodów mają mieszkańcy os. Młodych, którzy wielokrotnie apelowali w tej sprawie. W lutym tego roku na naszych łamach opisywaliśmy ten dotkliwy problem. – Każde miejsce do parkowania jest na wagę złota. Szczególnie brakuje ich na osiedlach. Ale to nic dziwnego, kiedy praktycznie w każdej rodzinie jest co najmniej jeden samochód – mówił czytelnik, pan Marek. Tematem zajmował się również miejski radny Marcin Paluszek. – Jeszcze w grudniu ubiegłego roku złożyłem interpelację dotyczącą niewystarczającej ilości miejsc postojowych na osiedlu. Prosiłem o wygospodarowanie dodatkowych miejsc na terenach należących do miasta. Takich terenów niestety nie jest jednak zbyt wiele, gdyż większość z nich należy do spółdzielni mieszkaniowej – i to właśnie ten podmiot może podjąć decyzje dotyczące kwestii budowy nowych parkingów. Jednak pomimo wielu barier miastu udało się wygospodarować środki – cieszy się radny.

Na budowę wraz z przebudową zatok parkingowych zostanie przeznaczone 275 tys. zł z nadwyżki budżetowej.

Parkingi na osiedlach

Kontynuowana będzie przebudowa parkingu u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Marcinkowskiego. W tym roku powstanie tam 27 miejsc parkingowych. Zagospodarowany zostanie także teren zielony przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Prądzyńskiego. Zdecydowano o przebudowie tego miejsca i stworzeniu tam dodatkowych 2-3 miejsc postojowych – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy i zaznacza, że jeżeli uda się zaoszczędzić pieniądze w trakcie całej procedury przetargowej, czy też na etapie kosztorysu, to możliwe, że na osiedlu Młodych powstaną jeszcze dodatkowe miejsca parkingowe przy ulicy Langiewicza.

Nowe parkingi powstaną również na os. Zawiszów. – Przy ulicy Henryka Brodatego na wysokości budynku numer 2 planowana jest budowa zatoki wzdłuż jezdni, dzięki temu powstanie dodatkowych 11 miejsc postojowych. Kolejne 3 miejsca powstaną przy ulicy Henryka Brodatego 43 – wymienia rzeczniczka.

Prace ruszą w czerwcu

W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania kosztorysów. Dopiero po ich opracowaniu będzie można rozpocząć procedurę przetargową. Przetarg chcemy ogłosić jeszcze w maju. Jeżeli rozstrzygnięty zostanie pozytywnie w pierwszym terminie, to prace powinny ruszyć w czerwcu – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Jest szansa na więcej

Ale to nie koniec planów stworzenia nowych miejsc do parkowania dla samochodów. Wprawdzie na osiedlach nie ma już terenów wolnych należących do gminy miasto Świdnica, gdzie można byłoby wykonać kolejne miejsca postojowe dla samochodów. Jednak, jak mówi Magdalena Dzwonkowska, są natomiast miejsca, które należą do spółdzielni mieszkaniowych i z nimi w kolejnych latach będą prowadzone rozmowy na temat budowy parkingów.

Gdzie zostaną wybudowane nowe miejsca postojowe na terenie Świdnicy?

W ramach zadania przewidziano:

-budowę zatoki wzdłuż ul. gen. Mariana Langiewicza na wysokości budynku nr 1

– budowę zatoki wzdłuż ul. gen. Mariana Langiewicza na wysokości budynku nr 5

– budowę zatoki wzdłuż ul. Ignacego Prądzyńskiego przy skrzyżowaniu z ul. kard. Stefana Wyszyńskiego

– budowę zatoki wzdłuż ul. Jana Kilińskiego przy skrzyżowaniu z ul. Mikołaja Kopernika

– budowę zatoki wzdłuż ul. Henryka Brodatego przy skrzyżowaniu z ul. Henryka Pobożnego

– budowę zatoki wzdłuż ul. Henryka Brodatego na wysokości budynku nr 43

– budowę zatoki wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela

– budowę parkingu przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w numerze 18. „Wiadomości Świdnickich” z 4 maja 2015 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *