Przesuną maszt „hańby”?

maszty

 

masztyPowrócił temat stacji bazowej jednej z sieci komórkowej, z którą od 14 lat zmagają się mieszkańcy os. Młodych. Pojawił się cień nadziei, że maszt w końcu uda się przestawić, a dodatkowo, że jego przeniesienie sfinansuje operator.

Powrócił temat stacji bazowej jednej z sieci komórkowej, z którą od 14 lat zmagają się mieszkańcy os. Młodych. Pojawił się cień nadziei, że maszt w końcu uda się przestawić, a dodatkowo, że jego przeniesienie sfinansuje operator.

maszty

Maszt znajduje się przy ul. Prądzyńskiego w Świdnicy  w odległości ok. 40 m od bloków mieszkalnych. Mieszkańcy założyli Stowarzyszenie Ekologiczne „Ojczyzna”, które jest kontynuacją działalności Społecznego Komitetu Samoobrony Mieszkańców pod nazwą „Maszt Hańby”. Od kwietnia 2000 roku jego członkowie walczą z samorządową biurokracją o bezpieczeństwo mieszkańców os. Młodych w Świdnicy przed promieniowaniem niejonizującym pochodzącym od baz telefonii komórkowej. Dysponują oni danymi ok. 100 osób, które skarżą się na różnorakie dolegliwości tj. bóle głowy, problemy z gospodarką hormonalną, choroby oczu, problemy ze snem czy skoki ciśnienia tętniczego. Uważają, że są one spowodowane włączeniem masztu do eksploatacji. – Dlaczego jest taki spór z tą wieżą? Ponieważ ona od początku jest błędnie zlokalizowana. Jeszcze tej stacji nie było, a normy sanitarne już zostały przekroczone. Promieniowanie indukcji powoduje wnikanie fal do naszych organizmów przez 24 godziny na dobę. Takie fale powodują powodują liczne choroby. Ludzie chorują, umierają i są to rzeczy tragiczne – uważa Stanisław Kos ze Stowarzyszenia Ekologicznego „Ojczyzna”.

Poprzednim władzom, mimo licznych wniosków, skarg i artykułów w lokalnej prasie, nie udało się przestawić wieży. Prezes stowarzyszenia, Kazimiera Momot uważa, że to jest zwykłe przerzucanie się papierami i niepoważne traktowanie, ale zapowiada, że póki żyje, nie podda się.

Czy po tylu latach starań, w końcu dojdzie do zmiany lokalizacji masztu? – Wyznaczenie nowej lokalizacji masztu na wniosek Stowarzyszenia Ojczyzna nastąpi w trybie opracowywanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który będzie oczywiście konsultowany z mieszkańcami tego obszaru os. Młodych. Na etapie sporządzania planu odbędzie się również spotkanie prezydent miasta z przedstawicielami operatora sieci, który także złożył wnioski do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego –  informuje Małgorzata Osiecka, kierownik referatu architektury UM w Świdnicy. Dopiero po rozmowach i konsultacjach będzie można mówić o konkretnych rozstrzygnięciach w sprawie.

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w „Wiadomościach Świdnickich” z 16 lutego 2015 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *