Przekroczona prędkość, nietrzeźwi kierowcy. Policja apeluje o rozwagę i trzeźwość

108 km/h i 101 km/h to prędkości jakie w terenie zabudowanym rozwinęło dwóch kierowców zatrzymanych w ciągu ostatniego weekendu przez świdnickich policjantów. Prócz „rajdowców” za kółko wsiadają również osoby po spożyciu alkoholu. W ten sam weekend policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców.

31 grudnia w miejscowości Grochotów w gminie Strzegom policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki Opel. 51-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, poruszał się z prędkością 101 km/h, czyli aż o 51 km/h przekroczył dozwolony limit. Dwa dni później, 2 stycznia w Świdnicy na ul. Esperantystów mundurowi zatrzymali kierującego, który w terenie zabudowanym poruszał się o wiele szybciej, niż pozwalają na to przepisy. 37-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego, w miejscu obowiązywania ograniczenia prędkości do 50 km/h, pędził pojazdem marki Audi z prędkością 108 km/h, czyli aż o 58 km/h przekroczył dozwolony limit. Za popełnione wykroczenia kierujący zostali ukarani wysokimi mandatami oraz 10 punktami karnymi. Ponadto „pożegnali się” z uprawnieniami na najbliższe 3 miesiące.

Przypominamy, że w sytuacji, gdy kierowca pomimo zatrzymania jego uprawnień zdecyduje się dalej jeździć, okres utraty prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy. Jeśli mimo to osoba będzie nadal prowadzić auto, zostaną jej cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Ich odzyskanie w tym przypadku wiązać się będzie z koniecznością ponownego zdania egzaminu.


Niestety bezmyślnością wykazali się kolejni kierowcy, wsiadając za kółko po spożyciu alkoholu. Mimo wielu policyjnych apeli, ostrzeżeń oraz poważnych konsekwencji karnych, na drogach wciąż zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy.

Zwracamy się z apelem o nie wsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu i reagowanie na innych kierowców, którzy to zrobili. Skutki takiego nieodpowiedzialnego zachowania mogą być tragiczne – apelują świdniccy mundurowi. – Eliminowanie z ruchu nietrzeźwych użytkowników dróg jest ważnym elementem policyjnych działań. Każde „podejrzane” zachowanie kierowców jest natychmiast sprawdzane przez funkcjonariuszy. Policjanci błyskawicznie reagują także na każdą informację od innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy do samych kierowców o rozsądek, a do świadków o właściwą reakcję na lekkomyślne zachowania, które mogą doprowadzić do tragedii.

W sylwestrowy czwartek 31 grudnia na terenie gminy Świdnica w ręce mundurowych z Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy wpadł 45-letni kierujący samochodem osobowym marki Peugeot, który miał ponad promil alkoholu w organizmie. W piątek 1 stycznia na terenie Świebodzic został zatrzymany przez funkcjonariuszy KP Świebodzice 39-letni kierowca samochodu osobowego marki Audi, który kierował mając blisko dwa promile alkoholu w organizmie.

W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, 5 tysięcy złotych kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat.

Oprócz konsekwencji karnych, nietrzeźwi kierowcy powinni pamiętać o zagrożeniu, jakie swoim zachowaniem na drodze stwarzali dla siebie i innych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *