Przeciwko mowie nienawiści

TV usmiechu SPDC Serce 2

TV usmiechu SPDC Serce 2Wiosenny sezon „Telewizji uśmiechu” wystartował. Jak poradzić sobie w medialnym gąszczu, być świadomym i etycznym użytkownikiem Internetu, a także – jak tworzyć i redagować treści medialne – tego uczą się uczestnicy „Telewizji uśmiechu”, świdnickiej inicjatywy, działającej od zeszłego roku. W marcu rusza druga odsłona projektu.

Wiosenny sezon „Telewizji uśmiechu” wystartował. Jak poradzić sobie w medialnym gąszczu, być świadomym i etycznym użytkownikiem Internetu, a także – jak tworzyć i redagować treści medialne – tego uczą się uczestnicy „Telewizji uśmiechu”, świdnickiej inicjatywy, działającej od zeszłego roku. W marcu rusza druga odsłona projektu.

TV usmiechu SPDC Serce 1

Podczas specjalnych warsztatów, uczestnicy dowiedzą się, jak tworzyć informacje prasowe i posługiwać się cyfrowymi narzędziami do kreowania przekazów medialnych. Hasłem drugiej edycji „Telewizji uśmiechu” jest przeciwdziałanie mowie nienawiści – coraz bardziej obecnej w mediach. – To już nie tylko wypowiedzi polityków w sejmie, ale zwykłe, codzienne komentarze – przede wszystkim użytkowników portali internetowych. Spirala agresji nakręca się coraz bardziej, dlatego chcemy edukować najmłodszych, ale już świadomych użytkowników mediów, w jaki sposób reagować, a przede wszystkim – tworzyć wypowiedzi medialne. Nasze działania skierowane są także do seniorów. Międzypokoleniowy dialog ma dodatkowo zaowocować wzajemnym zrozumieniem i wymianą doświadczeń między uczestnikami – mówi Violetta Mazurek, koordynatorka „Telewizji uśmiechu”.

Młodzież i seniorzy poznają nie tylko teoretyczne podstawy tworzenia i redagowania treści medialnych – będą mieli też szansę nauczyć się obsługi najnowocześniejszego sprzętu audio-wideo. Do dyspozycji uczestników projektu będą, m.in., kamera DVCproHD – używana w profesjonalnych stacjach telewizyjnych do transmisji programów na żywo i produkcji materiałów informacyjnych, steadycamy, jazdy kamerowe, „green sreeny” czy najnowsze programy do montażu i obróbki graficznej nagrań. Wszystkie zajęcia poprowadzą specjaliści – m.in. – Przemek Matejko – świdnicki dziennikarz, filmowiec, operator kamery, Mark Straszak – artysta multimedialny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Universität der Künste w Berlinie, znany świdniczanom z warsztatów podczas Festiwalu „Okiem Młodych” oraz Agata Elsner – kulturoznawczyni, performerka i działaczka kulturalna.

TV usmiechu SPDC Serce 4

Na uczestników drugiej edycji projektu czekają warsztaty multimedialne i międzypokoleniowe, staże dziennikarskie oraz możliwość dołączenia do ekipy reporterskiej, która będzie obserwować życie w mieście. Organizatorzy nawiązali też stałą współpracę z SPDC „Serce” w Świdnicy. Od tego tygodnia Przemek Matejko będzie odwiedzał podopiecznych Centrum dwa razy w miesiącu, a wśród zadań, które czekają na dzieci, będzie np. nakręcenie filmu reklamowego.

Zapisy na warsztaty dla młodzieży i seniorów rozpoczną się jeszcze w marcu tego roku. Efekty pracy uczestników i szczegóły projektu można zobaczyć na stronie www.tvusmiechu.pl oraz na https://www.facebook.com/tvusmiechu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowym patronem „Telewizji uśmiechu” jest Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.

 

oprac. (bfg)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *