Przebudują niebezpieczne skrzyżowanie

skrzyzowanie

skrzyzowaniePo kilku latach starań, jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Świdnicy, doczeka się przebudowy. Przy ul. Mieszka I i Wodnej powstaną bezkolizyjne lewoskręty, zatoka przystankowa, a nawet sygnalizacja świetlna. Prace ruszą w przyszłym roku.

Po kilku latach starań, jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Świdnicy, doczeka się przebudowy. Przy ul. Mieszka I i Wodnej powstaną bezkolizyjne lewoskręty, zatoka przystankowa, a nawet sygnalizacja świetlna. Prace ruszą w przyszłym roku.

skrzyzowanie

Wypadki i kolizje

Po licznych głosach mieszkańców, o poprawę bezpieczeństwa przy ul. Mieszka I i Wodnej wnioskowali radni Marek Marczewski i Marcin Paluszek.  – Jest to kolizyjny punkt na mapie naszego miasta. Na tym skrzyżowaniu często dochodzi do wypadków samochodowych – także z udziałem pieszych i rowerzystów – uważa radny Marczewski. Radny Paluszek dodaje, że inwestycja jest niezwykle potrzebna ze względu na bliskie położenie trzech szkół tj. Szkoła Podstawowa nr 6, II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych. – Dodatkowo w pobliżu znajduje się targowisko, przychodnia oraz Galeria Świdnicka. Ilość obiektów generuje duży ruch zarówno samochodowy, jak i pieszy. Ponadto, skrzyżowanie to znajduje się w ciągu ulicy łączącej duże osiedle mieszkaniowe (Zarzecze) z centrum miasta – mówi Marcin Paluszek.

O skrzyżowaniu Wodna-Mieszka I dyrektor Departamentu Komunikacji UM w Świdnicy Maciej Gleba rozmawiał już z radnymi. – Kluczowa jest dla nas sprawa poprawy bezpieczeństwa w rejonie skrzyżowania ulic Mieszka I i Wodnej. Ruch zwiększył się tam znacznie po uruchomieniu Galerii Świdnickiej i włączeniu do systemu drogowego Świdnicy ulicy Miłego Dnia. Inwestor w ramach porozumienia przygotował wstępną dokumentację, dotyczącą nowego układu właśnie na newralgicznym skrzyżowaniu – informuje Maciej Gleba i zapowiada, że za półtora roku piesi i kierowcy doczekają się nowych, bezpiecznych rozwiązań.

W tym roku dokumentacja

Przed rozpoczęciem realizacji inwestycji prowadzone były badania ruchu. – Uzyskaliśmy pozwolenie na realizację inwestycji razem z przebudową infrastruktury w taki sposób, by stan wjazdu od strony Galerii Świdnickiej uległ zdecydowanej poprawie – mówi Maciej Gleba i wskazuje, że tzw. skrzyżowanie skanalizowane, czyli poszerzenie przelotu ulicy Wodnej o bezkolizyjne lewoskręty i budowa sygnalizacji świetlnej, to rozwiązanie optymalne.

W tym roku wykonane zostaną pozostałe elementy dokumentacji: projekt budowlany, dotyczący przebudowy fragmentu ulicy Mieszka I w stronę ul. Rzeźniczej, projekt wykonawczy oraz kosztorys dla całego zadania – informuje Ewa Dryhusz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W przyszłym ruszą prace

Jesienią tego roku wyłoniony zostanie wykonawca przebudowy skrzyżowania, a inwestycja ma zostać przeprowadzona w 2016 roku.

W ramach przebudowy w nowym miejscu po stronie ul. Mieszka znalazłaby się zatoka przystankowa MPK. Pozwoli to na bezpieczny dojazd autobusami MPK uczniom Szkoły Podstawowej nr 6 z bardziej odległych części Zarzecza i dojazd do przychodni rehabilitacyjnej przy ul. Rzeźniczej – mówi Ewa Dryhusz.

Modernizacja na pewno usprawni ruch w tym rejonie skrzyżowania, zmniejszą się również korki i zatory komunikacyjne. Na razie nie wiadomo, ile inwestycja będzie kosztować, ale szacowane wydatki to 2 miliony złotych.

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w numerze 7/2015 (z 16 lutego) „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *