Przebudowa stadionu OSiR

Siedem firm z całej Polski złożyło swoje oferty na wykonanie projektu przebudowy stadionu miejskiego na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji poznaliśmy 6 października. Projekt powstanie do 18 stycznia przyszłego roku.

Siedem firm z całej Polski złożyło swoje oferty na wykonanie projektu przebudowy stadionu miejskiego na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji poznaliśmy 6 października. Projekt powstanie do 18 stycznia przyszłego roku.

 

Projekt ma zakładać między innymi przebudowę części istniejącego ogrodzenia ustawionego wzdłuż torowiska kolejowego na odcinku od skarpy, na której znajduje się trybuna do ulicy Sportowej, przebudowę rurociągu od sieci wodociągowej czy przebudowę kanalizacji deszczowej. Projekt samego stadionu lekkoatletycznego i boiska winien zawierać wszelkie niezbędne elementy wyposażenia obiektu sportowego wraz trybunami do 999 miejsc (w tym 300 – 500 miejsc zadaszonych), nagłośnieniem, monitoringiem, ogrodzeniem metalowym terenu stadionu oraz oświetlenie bieżni. Wykonawca musi przystosować stadion lekkoatletyczny do wymogów IV kategorii (wg wytycznych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i IAAF – Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych) oraz dla wymagań licencyjnych Polskiego Związku Piłki Nożnej w zakresie infrastruktury piłkarskiej dla obiektów min. III ligi. Płyta główna boiska o nawierzchni trawiastej układanej z rolki musi posiadać automatyczne nawadnianie sterowane automatycznie. Woda przeznaczona do podlewana będzie pochodziła z własnego ujęcia z rzeki Bystrzycy i z sieci wodociągowej.

 

W trakcie inwestycji wyburzone zostaną budynki toalety przy stadionie oraz szatni przy bocznych boiskach. Powstaną nowe obiekty. Przebudowana zostanie wieża przy stadionie.

– To pierwszy krok w dużym programie rewitalizacji obiektów sportowych. Kolejnym będzie modernizacja basenu letniego. Tu jednak potrzebujemy znacznie wyższych nakładów finansowych, szacujemy, że będzie to około 15 milionów złotych. To inwestycja wymagająca od nas większej pracy i zaangażowania w pozyskaniu środków zewnętrznych. Modernizację obiektów przy ul. Śląskiej będziemy realizować w etapach – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

 

– Płyta główna stadionu ostatni remont przechodziła w 1966 roku. W ostatnich latach była, w zależności od warunków pogodowych, w lepszym lub gorszym stanie. Doprowadzenie jej do stanu używalności wymagało nie tylko dużych nakładów finansowych, ale również olbrzymich wysiłków pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji. Cieszę się, że piłkarze otrzymają murawę i zaplecze na wysokim poziomie, widzowie będą mogli obserwować mecze w komfortowych warunkach, a nasi pracownicy będą pracowali na nowoczesnym obiekcie – mówi Jan Czałkiewicz, pełniący obowiązki dyrektora OSiR-u w Świdnicy. – Bardzo ważną sprawą jest również przystosowanie stadionu do wymogów lekkoatletyki. Nie ukrywam, że przez lata nasi goście, ale i my sami z pewnym zażenowaniem patrzyliśmy na przykład na bieżnię. Już niedługo na naszych wysokiej klasy obiektach będziemy mogli nie tylko organizować zawody szkolne, ale również imprezy większej rangi. Z bieżni ucieszy się też duża grupa osób, która regularnie biega czy uzupełnia biegiem trening siłowy na naszej zewnętrznej siłowni – dodaje Jan Czałkiewicz.

 

Modernizacja stadionu przy ulicy Śląskiej to jedna z wielu planowanych na najbliższe lata inwestycji na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji. W przyszłorocznym budżecie władze Świdnicy zaplanowały wstępnie na ten cel 4 miliony złotych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *