Pruska szabla zamiast korzenia. Piknikowe odkrycie świebodziczanina

9 lipca w Ratuszu Miejskim burmistrza miasta Świebodzice Pawła Ozgę odwiedził mieszkaniec miasta Tomasz Wierzbicki z nietypowym przedmiotem. Na rodzinnym pikniku znalazł szablę pruską.

Pan Tomasz to pasjonat historii, w szczególności tej lokalnej. To nie jedyna jego pasja, lubi również chodzić na piesze wycieczki, interesuje się piłką nożną. W latach dziewięćdziesiątych był zawodnikiem MKS Victoria Świebodzice.

Tomasz Wierzbicki na spotkanie do burmistrza miasta przybył z nietypowym przedmiotem, który znalazł podczas ostatniego spaceru po mieście. Jest to XIX-wieczna, paradna szabla pruska, którą znalazł na obrzeżach miasta. Tomasz Wierzbicki wybrał się z rodziną na piknik. Rozkładając koc, natknął się na korzeń, chciał go wyrwać, by móc wygodnie usiąść. Nagle zauważył wbitą w ziemię szablę. Wyciągnięty z ziemi przedmiot wywołał u Pana Tomasza duże zdziwienie. Bez chwili wahania postanowił wręczyć znalezisko burmistrzowi miasta Pawłowi Ozdze.

W przekazaniu szabli uczestniczył także zastępca burmistrza Tobiasz Wysoczański. To wyjątkowe spotkanie było okazją do rozmów o historii Świebodzic, a także inicjatywie utworzenia Izby Regionalnej w naszym mieście. Burmistrz miasta Paweł Ozga, dziękując Tomaszowi Wierzbickiemu zaznaczył, że chciałby, aby szabla została umieszczona jako eksponat w Świebodzicach. Znalazca otrzymał również pamiątkowy upominek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *