Prezydent pokazała dokumenty (aktualizacja)

Potwierdzony notarialnie akt darowizny udziałów w spółce przedstawiła dzisiaj podczas konferencji prasowej prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Dokument nosi datę 7 marca. Prezydent ujawniła umowę po wczorajszych informacjach o możliwym niedopełnieniu obowiązku, co wiązałoby się ze wszczęciem procedury odwoławczej.

 

Potwierdzony notarialnie akt darowizny udziałów w spółce przedstawiła dzisiaj podczas konferencji prasowej prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Dokument nosi datę 7 marca. Prezydent ujawniła umowę po wczorajszych informacjach o możliwym niedopełnieniu obowiązku, co wiązałoby się ze wszczęciem procedury odwoławczej.

O sprawie wczoraj pisaliśmy tutaj. Dzisiaj Beata Moskal-Słaniewska nie komentowała sprawy, ale pokazała dziennikarzom dokument. Swoje stanowisko wyjaśniła ustami rzeczniczki prasowej magistratu, Magdaleny Dzwonkowskiej (treść poniżej). Jednocześnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Anna Zalewska zawiadomiła o sprawie wojewodę dolnośląskiego, Tomasza Smolarza. Jako Poseł na Sejm RP nie posiadam instrumentów prawnych, które pozwalałyby mi zweryfikować wiarygodność przekazanych informacji, dlatego też konieczne jest wszczęcie przez Wojewodę, jako organ nadzorczy, właściwego postępowania, które wyjaśni wszystkie wątpliwości prawne w tej sprawie” czytamy w dokumencie.

 

Oświadczenie

W związku z publikacją na portalu daminfo.pl artykułu pt. „Zwykłe niedbalstwo czy realna groźba utraty mandatu prezydent miasta Świdnicy” informuję, że Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska w dniu 7 marca br. w sobotę w kancelarii notarialnej Władysława Dudusia podpisała akt notarialny zbywając udziały w spółce „BMS” i „Bonus”. Błąd podany w oświadczeniu majątkowym dotyczący ilości posiadanych udziałów w spółce „BMS” jest omyłką, która pojawiła się już we wcześniejszych oświadczeniach i niefortunnie została powielona również teraz – nie jest to zatajenie. Sprostowanie w powyższej kwestii zostanie przygotowane w najbliższych dniach.

Informacje podane przez dziennikarza portalu daminfo.pl są nieprawdą i insynuacjami wprowadzającymi w błąd czytelnika, przedstawiając prezydenta miasta jako osobę niegodną zaufania publicznego.

Podstawowym prawem i obowiązkiem dziennikarza jest poszukiwanie
prawdy oraz umożliwienie każdemu człowiekowi realizacji jego prawa do uzyskania prawdziwej, pełnej i bezstronnej informacji. Dziennikarzowi nie wolno manipulować informacją. Jeżeli powielanie podobnych doniesień będzie się powtarzało, narażając dobre imię prezydenta miasta, to osoby rozpowszechniające nieprawdę pociągnięte zostaną do odpowiedzialności.

 

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

 

Swój komentarz do oświadczenia rzeczniki przesłała redakcja portalu, który nagłośnił sprawę. Oto jego treść:

Szanowna Pani,

Redakcja portalu informacyjnego www.daminfo.pl, w związku z oświadczeniem wydanym w dniu 23.06.2015r., przez rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy Panią Magdalenę Dzwonkowską, a w szczególności w związku z cytowaną poniżej treścią:

„Informacje podane przez dziennikarza portalu daminfo.pl są nieprawdą i insynuacjami wprowadzającymi w błąd czytelnika, przedstawiając prezydenta miasta jako osobę niegodną zaufania publicznego.

Podstawowym prawem i obowiązkiem dziennikarza jest poszukiwanie
prawdy oraz umożliwienie każdemu człowiekowi realizacji jego prawa do uzyskania prawdziwej, pełnej i bezstronnej informacji. Dziennikarzowi nie wolno manipulować informacją. Jeżeli powielanie podobnych doniesień będzie się powtarzało, narażając dobre imię prezydenta miasta, to osoby rozpowszechniające nieprawdę pociągnięte zostaną do odpowiedzialności.”

Wzywa panią rzecznik Magdalenę Dzwonkowską do niezwłocznego przeproszenia redakcji portalu daminfo.pl i pomówionego dziennikarza pod rygorem wystąpienia przez redakcję na drogę postepowania sądowego z roszczeniem odszkodowawczym.

Przypominam pani Magdalenie Dzwonkowskiej, iż w publikacji materiału pod nazwą „Zwykłe niedbalstwo czy realna groźba utraty mandatu prezydent miasta Świdnicy”, w portalu www.daminfo.pl, przytoczono same fakty pozyskane z wiarygodnych i ogólnodostępnych źródeł, z którymi pani rzecznik nie pozwala sobie polemizować. Zadano szereg pytań, kierowanych do pani rzecznik, na które to redakcja otrzymała zdawkowe i pokrętne wyjaśnienia. Sprawcą całej sytuacji jest sama pani prezydent, która podaje nieprawdziwe informacje w oświadczeniach majątkowych i niedopełnia podstawowych obowiązków informacyjnych względem KRS. Co do tego pani rzecznik nie wykazuje oburzenia.

Jeżeli pani Magdalena Dzwonkowska pozwala sobie na zarzucanie redakcji kłamstwa i manipulacji informacją to może zechce wskazać choć jeden konkretny punkt materiału, w którym rzekome kłamstwo i manipulacja występują. Pytaniem podstawowym jest dlaczego pani rzecznik na etapie dziennikarskiego śledztwa nie udzieliła pełnej i wyczerpującej informacji na zadawane przez redakcję pytania i nie udostępniła chociażby repertorium, podobno sporządzonych, aktów? Dlaczego do tej pory oprócz obelżywego, w stosunku do redakcji portalu www.daminfo.pl, oświadczenia pani rzecznik, wszystkie zainteresowane redakcje informacyjne nie otrzymały kompletu dokumentów świadczących o zgodnym z prawem wyzbyciu się przez panią prezydent, posiadanych udziałów? Dlaczego winą za poważny problem, który skutkować może odwołaniem urzędującej pani prezydent z zajmowanego stanowiska, pani rzecznik obarcza redakcje, która ujawniła poważne wątpliwości w sytuacji majątkowej pani Beaty Moskal-Słaniewskiej, a nie samą panią prezydent? To przecież jej działania, zaniechania i niedbalstwo doprowadziło do dzisiejszej sytuacji.

Przypominam pani rzecznik, że podstawową rolą dziennikarza jest rzetelne i zgodne z prawdą, relacjonowanie zaistniałych wydarzeń, czy się to komuś podoba czy nie.

Jeżeli potrafi pani swoje zarzuty poprzeć faktami to proszę to niezwłocznie zrobić, w sposób równie publiczny jak ten, w którym pomówiła pani redakcję. Jeżeli jednak nie potrafi pani tego uczynić to radzę jak najszybciej, publicznie przeprosić zespół redakcyjny portalu informacyjnego www.daminfo.pl.

Z poważaniem:

Wioletta Wojciechowska-Rybczyńska

Właściciel

 

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *