Praca w opiece za granicą. O czym należy pamiętać?

I will help you. Positive aged disabled woman waling with crutches while her caring smiling granddaughter helping her at home

Zagraniczne wyjazdy do pracy są coraz popularniejsze wśród Polaków. Z roku na rok więcej osób decyduje się na zatrudnienie w innym kraju. Najbardziej kusząca jest możliwość zdobycia doświadczenia oraz znacznie wyższe zarobki. O czym należy pamiętać, przed podjęciem decyzji o wyjeździe?

Jakiej pracy szukać?

W tym przypadku wszystko zależy od kwalifikacji. Biura pośrednictwa pracy posiadają szeroki zakres ofert dla polskich pracowników. Za granicą potrzebni są zarówno wykwalifikowani specjaliści w wielu dziedzinach, jak i fachowcy od różnego rodzaju napraw, czy remontów. Dużą popularnością cieszy się również opieka nad osobami starszymi. Jest to propozycja skierowana do kobiet posiadających odpowiednie kompetencje oraz predyspozycje. Oferty pracy opieka Niemcy są dostępne w wielu agencjach pośredniczących, m.in. w cieszącej się dobrymi opiniami http://www.veritas-opieka.pl/. Każdy chętny do podjęcia pracy za granicą powinien pamiętać, że niezbędna jest znajomość języka obcego. Szczególnie ważne jest to w przypadku pracy opieki, ponieważ nawiązanie dobrych relacji z podopiecznym i możliwość bezproblemowego komunikowania się z nim jest niezbędna.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Naukę lub szlifowanie języka warto zacząć odpowiednio wcześnie. Najlepiej zarezerwować sobie na to przynajmniej kilka miesięcy. Dobrze jest również zaczerpnąć informacji na temat innych wymaganych umiejętności. Przykładowo, jeśli wybrana oferta pracy to opieka za granicą, na pewno przyda się ukończony kurs pierwszej pomocy, czy wykształcenie medyczne.

Oprócz nauki języka warto również zapoznać się z tradycją i kulturą kraju, do którego planujemy wyjazd. Praca za granicą wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania i ciągłym przebywaniem w nowym, nieznanym miejscu. Dobrze jest zapoznać się ze zwyczajami w nim panującymi, aby na samym początku pobytu nie czuć się zagubionym.

Kolejnym ważnym elementem przygotowań jest zakwaterowanie. W przypadkach większości wyjazdów organizowanych przez agencje jest ono zapewnione, warto jednak to zweryfikować.

Przed wyjazdem należy również skompletować niezbędne dokumenty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy) oraz wykupić ubezpieczenie. Warto również zaczerpnąć w agencji, z którą podpisuje się umowę informacji, czy i w jaki sposób udziela pomocy w razie sytuacji kryzysowych. Większość dbających o swoich pracowników firm posiada działające cała dobę telefony alarmowe. Dobrze jest zapisać sobie ten numer.

Oczywiście, najważniejszym elementem przygotowań do wyjazdu jest dokładne przeczytanie umowy. Jeśli wszystkie zawarte w niej warunki zgadzają się z ustaleniami, należy ją podpisać. Trzeba jednak pamiętać, żeby nigdy nie podpisywać dokumentów sporządzonych w innym języku, których nie rozumiemy! Lepiej poprosić o przetłumaczenie tekstu, niż podpisać coś, co mogłoby w przyszłości stać się przyczyną kłopotów. Każdy wyjazd po pracy, bez względu na to, czy jest to opieka za granicą, czy zatrudnienie w innej branży, powinien opierać się na umowie zawartej między pracodawcą, a pracownikiem. Decyzja o wyjeździe „na czarno”, jest bardzo niebezpieczna i nielegalna.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Bliskie nam osoby powinny znać nasz nowy adres zamieszkania, dane pracodawcy oraz numer telefonu, pod którym mogą nas zastać. Dobrze jest również ustalić częstotliwość kontaktów telefonicznych. Przed wyjazdem należy zrobić kserokopię dokumentów, które się ze sobą zabiera oraz aktualną fotografię i zostawić je zaufanej osobie. Prawdopodobnie nigdy się nie przyda, ale w razie niespodziewanych kłopotów może okazać się bardzo przydatna.

Dobrze jest również zapisać sobie numery telefonów, które mogą przydać się nam po wyjeździe, a wszystkie ważne dokumenty, pieniądze, karty płatnicze, czy bilety na podróż trzymać w bezpiecznym, niewidocznych dla obcych osób miejscu.

Jeśli chcesz spróbować pod opieką profesjonalnej agencji rekrutacyjnej, zapraszamy na veritas-opieka.pl – znajdziesz tutaj zawsze aktualne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.

 

– artykuł sponsorowany –

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *