Poznali historię swojej patronki (FOTO)
Już po raz jedenasty w świdnickim kinie Cinema 3D odbyła się Żywa Lekcja Historii. Tym razem III Liceum Ogólnokształcące wspierane przez kino przygotowało dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości spotkanie poświęcone patronce szkoły – Marii Skłodowskiej-Curie.
W oryginalnej lekcji, która odbyła się we wtorek, 7 marca, udział wzięli m.in. przedstawiciele starostwa powiatowego, urzędu miejskiego, organizacji kombatanckich, a także nauczyciele i dyrekcja świdnickich szkół średnich. – Ta lekcja jest wpisana w 70-lecie III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Maria Skłodowska-Curie jest patronką naszej szkoły od 55 lat. W maju będzie rocznica nadania imienia – poinformowała Beata Szumska, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy i zacytowała słowa Marii Skłodowskiej-Curie: – Myślę, że w każdej epoce można mieć życie interesujące, a o to głównie chodzi, aby go nie zmarnować.
Podczas nietypowej lekcji uczniowie poznali historię Marii Skłodowskiej-Curie. Absolwentka III LO studiująca inżynierię chemiczną w Wielkiej Brytanii opowiedziała zgromadzonym o zainspirowaniu się patronką szkoły. Do fascynacji tej niezwykłej osoby przyznała się również prezydent Świdnicy. – To zaproszenie wykorzystałam, żeby po raz pierwszy od lat pójść na wagary. Są one spowodowane m.in. tym, że wiosna już blisko – żartowała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i dodała: – Postać Marii Skłodowskiej-Curie fascynuje mnie od dawna. Przeczytałam wiele książek i artykułów na jej temat. I choć z natury jestem humanistką, sprawy chemii, a szczególnie fizyki, były dla mnie wiedzą tajemną, to Maria Skłodowska-Curie jako kobieta zawsze bardzo mnie interesowała. Ona była wybitnym naukowcem, ale też odważnym człowiekiem, który łamał stereotypy i potrafił zdobywać w życiu to, czego pragnął.
Na spotkanie zaproszono też profesor z Wrocławia, która podzieliła się z uczniami doświadczeniem w aspekcie pogodzenia pracy naukowca z życiem codziennym matki i żony. – Kobieta może być naukowcem, trzeba mieć w sobie tylko pasję wiedzy, ciekawości świata i chęci zrobienia czegoś więcej. Kończąc maturę 25-lat temu wcale nie wiedziałam, jaka będzie moja droga, a już na pewno nie spodziewałam się, że to będzie droga naukowa – przyznała prof. Joanna Wyka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Rozstrzygnięto również konkurs na tekst piosenki o Marii Skłodowskiej-Curie. Zwyciężył wesoły utwór uczennic – Joanny Radoń i Karoliny Grzybowskiej.
Na koniec wyświetlono film o polskiej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie. Niestety nie każdy z uczniów wytrwał do końca…
W organizację tej edycji Żywej Lekcji Historii zaangażowały się nauczycielki z III LO w Świdnicy, m.in. Marzena Łysoniek i Joanna Szałek.
tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec