Powiat łata pozimowe dziury

powiat-drogi 3

powiat-drogi 3Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego rozpoczęła pozimowe porządki na drogach. Przygotowuje się tym samym do planowanych remontów nawierzchni.

Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego rozpoczęła pozimowe porządki na drogach. Przygotowuje się tym samym do planowanych remontów nawierzchni.

powiat-drogi 3

Dotychczasowe działania służby polegały na zdemontowaniu ostatnich metrów płotów przeciwśnieżnych oraz przezbrojeniu sprzętu by możliwe było rozpoczęcie remontów cząstkowych dróg powiatowych. Te wykonywane we własnym zakresie już się rozpoczęły i potrwać mają do czerwca.

powiat-drogi

 

Płoty lub siatki przeciwśnieżne, to elementy biernej osłony dróg. Osłaniamy drogę w miejscu jej zawiewania celem niedopuszczenia lub ograniczenia nawiewania śniegu na korpus drogowy. Ustawiamy je w pewnej odległości od drogi. Zasłony takie powodują zmianę prędkości niosącego śnieg wiatru i w rezultacie opadnięcie śniegu przed koroną drogi. Stawiamy je przy drogach powiatowych w ilości ok. 15 km – wyjaśnia Marek Olesiński z SDPŚ-u.

Po okresie zimowym inspektorzy SDPŚ dokonają przeglądów wszystkich dróg powiatowych (mamy ich ponad 390 km). Korekty będą nanoszone na odcinkach dróg, na których stwierdzone zostaną ubytki lub wyboje. Remont cząstkowy nawierzchni wykonywany jest dwa razy w roku wiosną i jesienią. Po zakończeniu zabezpieczania większych uszkodzeń jezdni, przeprowadzone będą remonty dróg za pomocą remontera – patchera.

To remonter drogowy służący do cząstkowej naprawy dróg przy zastosowaniu grysu i emulsji asfaltowej. Dzięki niemu można np. zlikwidować lokalne ubytki nawierzchni, zlikwidować wyboje i spękania po zimie – dodaje Olesiński.

Tego typu zabiegi odbywają się pomiędzy remontami cząstkowymi, tj. w okresie od maja do września.

 

Marlena Mech,

foto: użyczone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *