Poszukiwacz skarbów zginął w grobowcu

35-latek zginął w trakcie eksploracji zabytkowego poniemieckiego grobowca na terenie cmentarza w Świebodzicach. Mężczyzna wraz z dwoma innymi osobami prawdopodobnie szukał kosztowności.

 

35-latek zginął w trakcie eksploracji zabytkowego poniemieckiego grobowca na terenie cmentarza w Świebodzicach. Mężczyzna wraz z dwoma innymi osobami prawdopodobnie szukał kosztowności.

Do tragedii doszło w nocy z 7 na 8 września na nekropolii przy ulicy Wałbrzyskiej. W trakcie wychodzenia z grobowca przez dach, mężczyzna spadł z wysokości około ośmiu metrów i uderzył głową o metalową kratę. Zginął na miejscu.

Policję zaalarmowali jego kompani. Na miejsce przyjechał prokurator, pogotowie ratunkowe i straż pożarna. Strażacy najpierw weszli do grobowca przez otwór w dachu – tą samą drogą co eksploratorzy. Nie mogąc jednak w ten sposób ewakuować ofiary wypadku, rozbili drzwi do grobowca.

Mężczyźni, którzy towarzyszyli 35-latkowi zostali zatrzymani przez policję. To 32-latek z Karpacza i 35-latek z Zielonej Góry. Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj usłyszą zarzut zbezczeszczenia miejsca pochówku i nieudzielenia pomocy. Czyny zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Świdnicy.

Nie ma wątpliwości, że grupa trudniła się eksplorowaniem niedostępnych miejsc i szukaniem skarbów. Mężczyźni byli wyposażeni w sprzęt alpinistyczny, krótkofalówki.

Zbezczeszczony grobowiec to miejsce spoczynku rodziny von Kramsta – świebodzickiego przemysłowca z XIX wieku. Budowla powstała w 1880 roku jako klasyczny przykład XIX w. budownictwa sepulkralnego. Mauzoleum wielokrotnie zostało poddane „próbie” przez wandali i „hieny cmentarne”. Nawet w roku uznania go za zabytek (2007) – zostało okradzione z blaszanych elementów kopuły dachu.

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *