Posłanka Zalewska o oświacie

zalewska

zalewska– Mam nieodparte wrażenie, że problemem jest tak naprawdę katastrofalna sytuacja finansowa samego powiatu, którego władze zamierzają ratować budżet kosztem oświaty, nieodpowiadającej przecież za stan powstałego zadłużenia – pisze posłanka Anna Zalewska w liście otwartym do starosty powiatu świdnickiego Piotra Fedorowicza i Krzysztofa Sołtysa, przewodniczącego Rady Powiatu Świdnickiego.

 

– Mam nieodparte wrażenie, że problemem jest tak naprawdę katastrofalna sytuacja finansowa samego powiatu, którego władze zamierzają ratować budżet kosztem oświaty, nieodpowiadającej przecież za stan powstałego zadłużenia – pisze posłanka Anna Zalewska w liście otwartym do starosty powiatu świdnickiego Piotra Fedorowicza i Krzysztofa Sołtysa, przewodniczącego Rady Powiatu Świdnickiego. zalewska

 

Parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości zabrała głos w sprawie zapowiadanej przez władze powiatu likwidacji IV LO im. Orląt Lwowskich w Świdnica. W liście upublicznionym wczoraj pisze również o staraniach samorządu Świebodzic przejęcia szkół od powiatu. – Apeluję do Pana Starosty o więcej samodzielności. Naprawdę nie musi Pan rozpoczynać swojego urzędowania od podejmowania zbyt pochopnych i szkodliwych decyzji, opracowanych zapewne przez swojego poprzednika- obecnego wicestarostę. Proszę dać sobie trochę czasu, zapoznać się z mechanizmami zarządzania starostwem i zweryfikować rzeczywistą kondycję powiatowej oświaty. – pisze między innymi posłanka. Poniżej pełna treść listu otwartego.

 

Świdnica, dnia 15 stycznia 2015 roku

 

Pan Piotr Fedorowicz

Starosta Powiatu Świdnickiego

 

Pan Krzysztof Sołtys

Przewodniczący Rady

Powiatu Świdnickiego

 

 

List otwarty w sprawie przyszłości powiatowej oświaty

 

Tegoroczne wybory samorządowe pozwalały żywić głęboką nadzieję na oczekiwaną zmianę jakości zarządzania w powiecie świdnickim. Niestety wielu mieszkańców może czuć się rozczarowanych. Okazało się bowiem, że nową kadencję rozpoczęto od ponownego zaognienia sytuacji w powiatowej oświacie.

 

Pod koniec ubiegłego roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego im. Orląt Lwowskich w Świdnicy dowiedziała się o planowanej likwidacji swojej szkoły. O zdanie w tej sprawie nie zapytano wówczas nawet radnych, nie przedyskutowano tego problemu na komisji oświaty. Zarówno dyrekcję, grono pedagogiczne, jak i uczniów postawiono po prostu przed faktem dokonanym.

 

Planowana likwidacja IV LO musi dziwić. Jest to bowiem placówka z bogatą historią, niespotykanym w okolicy profilem nauczania, w której naukę kontynuuje wielu uczniów pochodzących spoza powiatu świdnickiego. Mogłoby się więc wydawać, że dla starostwa jest to szkoła bardzo istotna, generująca dodatkowe przychody chociażby z tytułu przyznawanej subwencji oświatowej, a poza tym skutecznie radząca sobie z problemem naboru do nowych klas. Jak się jednak okazało, dla Pana Starosty nie jest to sprawa oczywista, a tłumaczenie likwidacji placówki pogłębiającym się niżem demograficznym, zwyczajnie nieprzeanalizowane.

 

Z rosnącym zaniepokojeniem jestem zmuszona stwierdzić, że niepewnie klaruje się również sytuacja Zespołu Szkół im. Stanisława Prosińskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach. Burmistrz Miasta wraz z radnymi od kilku miesięcy zabiega o przejęcie tych placówek, co pozwoli je uchronić przed planowaną likwidacją, o której kilkakrotnie wspominano w poprzedniej kadencji. W tej sprawie podjęto już nawet stosowną uchwałę podczas sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach. Pomimo tego koalicja Wspólnego Powiatu, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Razem dla Powiatu i Sojuszu Lewicy Demokratycznej skutecznie blokuje rozpatrzenie tej propozycji przez Radę Powiatu w Świdnicy. Jest to sytuacja niedopuszczalna, za którą odpowiedzialność polityczną ponoszą Starosta Piotr Fedorowicz i Przewodniczący Krzysztof Sołtys.

 

Sytuacja w powiatowej oświacie jest zła. Nie wynika ona jednak z doskwierającego braku pieniędzy. Środki z subwencji oświatowej wystarczają bowiem na utrzymanie obecnej sieci szkół ponadgimnazjalnych. Mam nieodparte wrażenie, że problemem jest tak naprawdę katastrofalna sytuacja finansowa samego powiatu, którego władze zamierzają ratować budżet kosztem oświaty, nieodpowiadającej przecież za stan powstałego zadłużenia.

 

W związku z powyższym apeluję do Pana Starosty o więcej samodzielności. Naprawdę nie musi Pan rozpoczynać swojego urzędowania od podejmowania zbyt pochopnych i szkodliwych decyzji, opracowanych zapewne przez swojego poprzednika- obecnego wicestarostę. Proszę dać sobie trochę czasu, zapoznać się z mechanizmami zarządzania starostwem i zweryfikować rzeczywistą

kondycję powiatowej oświaty.

 

Konstatując zwracam się do władz powiatu świdnickiego o zaniechanie działań zmierzających do likwidacji IV LO w Świdnicy a także rozpoczęcie współpracy ze świebodzickim samorządem w sprawie przekazania placówek oświatowych gminie.

Tego oczekują od Państwa mieszkańcy!

 

Z poważaniem

 

Anna Zalewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *