Popisali się wiedzą o Świdnicy (FOTO)

Już po raz trzynasty młodzież szkolna popisała się nieprawdopodobną wiedzą historyczną na temat Świdnicy. Najlepszymi znawcami lokalnej historii, którzy wzięli udział w konkursie „Świdnica – moje miasto”, zostali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

konkurs historyczny 2016 świdnica moje miasto bfg (39)

W klasyfikacjach indywidualnych, w tym roku wiedzą o Świdnicy popisały się bez wątpienia dziewczyny. Zwyciężyła Wiktoria Wilman z I Liceum Ogólnokształcącego, a po dogrywce, II miejsce zdobyła Magdalena Czaplińska z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, a na trzecim uplasowała się Natalia Wyżykowska z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

konkurs historyczny 2016 świdnica moje miasto bfg (38)

Drużynowo maksymalną ilość punktów zdobyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Na drugim miejscu z najlepszą punktacją uplasowali się uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, a na trzecim z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Przedsięwzięcie odbyło się dzisiaj, 8 czerwca. Zorganizowało je Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich przy współpracy Muzeum Dawnego Kupiectwa. Patronat medialny nad konkursem objęły Wiadomości Świdnickie. Organizatorzy przyznali, że zależy im na krzewieniu lokalnego patriotyzmu i znajomości historii Świdnicy.

Bardzo się cieszę, że już po raz trzynasty spotykamy się podczas tego historycznego konkursu. W tym roku w konkursie wzięło udział 11 zespołów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze Świdnicy i 33 uczestników – informuje Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Test składał się z kilkudziesięciu pytań, a tylko jedna odpowiedź była prawidłowa. Uczniowie pisali go 45 minut.

W czasie oczekiwania na wyniki, uczestnicy mogli za darmo zwiedzić świdnickie muzeum.

Poziom z roku na rok jest coraz wyższy, co nas bardzo cieszy. Organizując konkurs chcemy, by jego forma uczyniła historię Świdnicy czymś ciekawym oraz skłoniła do zainteresowania się tym, co buduje lokalną tożsamość. Przez wiele lat trwania konkursu zdołaliśmy zaszczepić w młodych ludziach pasję, którą później kontynuowali, choćby na studiach historycznych – mówi Leszek Mazurek, koordynator projektu z ramienia SPiKS.

Wiedza historyczna ma przełożenie na bardzo atrakcyjne nagrody. Najlepsza uczennica w nagrodę pojedzie na wycieczkę do jednego z krajów Unii Europejskiej. Za drugie i trzecie miejsce przewidziano wysokiej klasy sprzęt fotograficzny oraz muzyczny.

Natomiast szkołę, która zwyciężyła w punktacji generalnej, uhonorowała nasza redakcja Wiadomości Świdnickich, która od wielu lat medialnie wspiera konkurs. Ewa Cuban, pełnomocnik Kubara Lamina S.A. wręczyła zwycięskiej szkole profesjonalny projektor multimedialny wraz z ekranem.

Merytoryczny nadzór nad konkursem sprawował zespół pracowników naukowych Muzeum Dawnego Kupiectwa pod kierownictwem dyrektora, Wiesława Rośkowicza. Patronat Honorowy nad konkursem objęła prezydent Świdnicy, Beata Moskal – Słaniewska.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

1 thought on “Popisali się wiedzą o Świdnicy (FOTO)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *