Półmetek kadencji

Ponad 500 wydarzeń sportowych i kulturalnych, 140 nowych i wyremontowanych mieszkań, wiele kluczowych inwestycji, w tym – żłobek, schronisko dla zwierząt, remonty dróg i chodników – tak w skrócie można podsumować mijające dwa lata działalności prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej.

slaniewska

Podczas spotkania z dziennikarzami gospodarz Świdnicy podkreślała, że to jednak dopiero połowa drogi. Zapewniła, że na kolejną część kadencji ma ambitne plany. – Efektywna poprawa jakości życia mieszkańców to jeden z celów, jakie postawiliśmy sobie na starcie rządów w 2014 roku – mówiła Beata Moskal – Słaniewska. Jednymi w pierwszych działań prezydent były dawno oczekiwane przez mieszkańców porządki w przestrzeni miejskiej. Swój blask odzyskały zaniedbane place oraz skwery. Powstało blisko 20 km chodników i ścieżek rowerowych. Ponad milion złotych kosztowała modernizacja oświetlenia. W ramach rewitalizacji wsparto również remonty obiektów zabytkowych, przekazując na ten cel z budżetu miasta ponad 3.5 mln zł. Efekty tego możemy podziwiać spacerując dziś po centrum Świdnicy. Remontu doczekały się ulice: Wałbrzyska, Generała Władysława Sikorskiego, Kliczkowska, czy Sprzymierzeńców. Dzięki dobrej współpracy z władzami województwa wyremontowano  drogę krajową nr 35.  Przez minione dwa lata wiele zmieniło się również w obszarze mieszkań. Wyremontowanych zostało 76 pustostanów i powstało ponad 60 całkowicie nowych mieszkań. Większość z lokali ma już nowych lokatorów, a kolejni otrzymają klucze w połowie 2017 roku. Do końca 2018 roku  przeprowadzone zostaną co najmniej trzy kolejne inwestycje. – Nowe mieszkania bardzo nas cieszą, bo mieszkańcy krócej będą czekać w kolejce na lokal z zasobów miasta. W ciągu ostatnich dwóch lat spotkałam wielu młodych ludzi, dla których mieszkanie to kluczowy problem i wyzwanie. Chcemy im pomóc w zapewnieniu podstawowego miejsca do życia. Dużo udało się w tym zakresie zrobić, ale wiele jeszcze przed nami – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Ostatnie 24 miesiące to także czas aktywności  w sprawach  polityki społecznej, adresowanej zwłaszcza do ludzi młodych i seniorów. – Prężnie działają dwa nowe kluby seniora na Osiedlu Zarzecze oraz Osiedlu Młodych. Wyremontowano Dzienny Dom Senior-Wigor i wydano ponad 4000 „Kopert życia” oraz kart seniora – podkreślała prezydent. Oprócz obiecanego żłobka, który powstaje na Osiedlu Zawiszów, wprowadzane są nowe programy zdrowotne, takie jak – szczepienia przeciwko wirusowi HPV oraz profilaktyczne przeciw grypie. Pomysłem na zatrzymanie młodych ludzi w mieście i stworzenie im dobrych warunków do rozwoju zawodowego jest uruchomiony w 2016 roku program współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami „Zostańcie z nami”, do którego dołączyły Starostwo Powiatowe i Powiatowy Urząd Pracy. Wśród rozpoczętych inwestycji, na które czekali mieszkańcy Świdnicy, wymienić należy m.in. modernizację obiektów sportowych OSIR, rewitalizację placu 1000-lecia Państwa Polskiego, budowę schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz zagospodarowanie terenów rekreacyjnych nad zalewem Witoszówka. Przez następne dwa lata władze miasta zamierzają zrealizować inwestycje z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Wśród planowanych zadań znajdują się m.in.: rewitalizacja śródmieścia oraz parków (Sikorskiego i Centralnego), budowa kolejnych ścieżek rowerowych, zakup nowego taboru komunikacji zbiorowej, termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 4 oraz budowa mieszkań socjalnych. – Chcemy inwestować w infrastrukturę, aby poprawić standard życia mieszkańców, a jednocześnie tworzyć przyjazne warunki dla rozwoju  biznesu. Zamierzamy przygotować tereny inwestycyjne i zachęcić kolejnych przedsiębiorców, żeby ulokowali swoje przedsiębiorstwa w Świdnicy. Miasto ma dla nich atrakcyjne grunty m.in. przy ul. Pogodnej. Jesteśmy otwarci zarówno na inwestorów spoza Świdnicy, jak i nasz rodzimy biznes. Zapraszamy do zgłaszania się do nas. Wspólnie wypracujemy najbardziej atrakcyjną ofertę dla rozwoju Państwa przedsiębiorstw na naszym terenie – zachęca Marek Suwalski, zastępca prezydent Świdnicy.

Lata 2014-2016 to także czas inwestycji w rozrywkę i rozwój kulturalny świdniczan. Nigdy wcześniej nie było organizowanych tak wielu imprez i wydarzeń – ponad 250 rocznie. Z najważniejszych i największych warto wymienić m.in. RST Półmaraton Świdnicki, festiwal filmowy Spektrum, projekt Miasto Dzieci, Rajd Krause, Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym, Kongres Turystyki Polskiej, czy projekt „Czas na teatr, teatr na czasie”. Oferta imprez w mieście z roku na rok jest coraz szersza i ciekawsza, przez co każdy znajdzie coś dla siebie. – Tak wiele nowych inicjatyw to efekt dobrej współpracy mieszkańców i organizacji pozarządowych z urzędnikami. Udało nam się pobudzić świdniczan do działania i wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Jesteśmy cały czas otwarci na ich pomysły i podpowiedzi, bo przecież to z myślą o mieszkańcach organizowane są wydarzenia w mieście – dodaje Szymon Chojnowski, zastępca prezydent miasta. Władze Świdnicy zapowiadają, że następne dwa lata będą również obfitować w wydarzenia inicjowane przez mieszkańców. Więcej w poniedziałkowym wydaniu Wiadomości Świdnickich.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *