Podróż z filmem dokumentalnym trwa (ZMIANY W PROGRAMIE)

Jeszcze dziś wieczorem zapraszamy na wyprawę w Himalaje – za sprawą najnowszego filmu „Jurek”, autorstwa znanego świdniczanom Pawła Wysoczańskiego, a jutro wyruszymy w podróż „Trabantem na koniec świata” razem z czeskim reżyserem, Danem Přibáňem. W czwartek zobaczymy jeszcze „Mów do mnie” Marty Prus i „Love, Love” Grzegorza Zaricznego – filmy twórców nagrodzonych podczas poprzednich edycji „Okiem Młodych”.
Jeszcze dziś wieczorem zapraszamy na wyprawę w Himalaje – za sprawą najnowszego filmu „Jurek”, autorstwa znanego świdniczanom Pawła Wysoczańskiego, a jutro wyruszymy w podróż „Trabantem na koniec świata” razem z czeskim reżyserem, Danem Přibáňem. W czwartek zobaczymy jeszcze „Mów do mnie” Marty Prus i „Love, Love” Grzegorza Zaricznego – filmy twórców nagrodzonych podczas poprzednich edycji „Okiem Młodych”.
Himalaiści w latach 80. w Polsce mieli status podobny do gwiazd rocka. W kraju, w którym wiecznie wszystkiego brakowało, a za oknem dominowała szarość, relacje z ich wypraw pobudzały wyobraźnię, a wieści o kolejnych zdobytych szczytach – napawały dumą. „Jurek” Pawła Wysoczańskiego to portret jednego z najwybitniejszych polskich himalaistów, Jerzego Kukuczki. Jego historia to gotowy materiał na film: od szarego pracownika w jednym z demoludów, do międzynarodowej gwiazdy, z tragedią jako ostatnim akordem. Reżyser nie tworzy jednak laurki, ale świetnie portretuje samego bohatera, w tle prezentując barwny i niebezpieczny świat naszej rodzimej wspinaczki wysokogórskiej. Pokaz filmu dziś o godzinie 18:30 w Świdnickim Ośrodku Kultury. Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem.
Trailer filmu „Jurek”: https://www.youtube.com/watch?list=PLbUXbQ2ag-5Dy6xUzOQHEFAY072zsMHay&v=AEjow7TWgiI
Festiwalowy czwartek rozpocznie się pokazem dwóch filmów: „Mów do mnie” Marty Prus, laureatki 6. edycji „Okiem Młodych”, w którym reżyserka przedstawiła życie podopiecznych warszawskiego Monaru, wdając się w niebezpiecznie bliską relację z jednym z pacjentów oraz „Love, Love” Grzegorza Zaricznego, nagrodzonego „Złotym Okiem” w 2012 roku za film „Gwizdek”. Zariczny – znany z tworzenia intymnych i pięknych portretów – tym razem prezentuje losy młodej fryzjerki, Kasi. Pokaz filmów o 18:00 w Świdnickim Ośrodku Kultury, a po seansie – spotkanie z twórcami.
O 20:00, razem z ośmioosobową załogą, wsiądziemy do dwóch Trabantów, Fiata oraz na Jawę 250 i wyruszymy na „koniec świata”. Od najbardziej wysuniętego na południe kawałka Ameryki Południowej dzielą nas 21 124 kilometry, zepsute mosty i wiele granic, które nie zawsze łatwo przekroczyć. Wyprawa godna szaleńców nie tylko obecnym w filmie Czechom, Słowakom i Polakom pozwala się zbliżyć, ale i nam świetnie przy tym się bawić i na pewno trochę pomarzyć.
Trailer filmu „Trabantem na koniec świata”: https://www.youtube.com/watch?v=VSZ9MJdcs_I
Więcej szczegółów na www.OkiemMlodych.pl oraz na stronach Okiem Młodych na Facebooku i Instagramie. Na 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa.
23 września, środa
13.00 Panorama: „Jurek”, reż. Paweł Wysoczański (Polska), 2014, 80’ + spotkanie z Pawłem Wysoczańskim, pokaz dla szkół
18.30 Panorama: „Jurek”, reż. Paweł Wysoczański (Polska), 2014, 80’ + spotkanie z Pawłem Wysoczańskim
24 września, czwartek
18.00 Panorama: „Mów do mnie”, reż. Marta Prus (Polska), 2015, 44’ & „Love, Love”, reż. Grzegorz Zariczny (Polska), 2015, 22’ + spotkanie z autorami
20.00 Dokument_CZ: „Trabantem na koniec świata”, reż. Dan Přibáň (Czechy), 2014, 98′ UWAGA zmiana w programie: w związku z zapowiadanym pogorszeniem pogody, pokaz filmu zostanie przeniesiony spod Wieży Ratuszowej do Świdnickiego Ośrodka Kultury (godzina nie ulega zmianie).
25 września, piątek
11.00 Dokument_CZ: „Gottland”, reż. Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Viera Cakanyova (Czechy, Słowacja, Polska), 2014, 75′ (serial, cz. I)
16.00 Panorama: „Dni, na które czekamy”, reż. Phie Ambo (Dania), 2014, 95’
17.45 Konkurs Polski, Blok I: „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić”, reż. Mateusz Buława, 12’28”, „Drugie życie”, reż. Eugeniusz Pankov, 18’, „Dokument”, reż. Marcin Podolec, 6’50’’, „Marzenie Nastii”, reż. Marta Prus, 15’, „Wrona”, reż. Przemysław Chrobak, 7’40’’ + spotkanie z autorami
20.15 Konkurs Polski, Blok II: „#szczęście #chwilowailuzja”, reż. Justyna Mytnik, 16’, „To tylko marzenia”, reż. Jakub Michnikowski, 23’, „Obiekt”, reż. Paulina Skibińska, 15’, „Historie miłosne”, reż. Bartosz Tryzna, Monika Stpiczyńska, 26’
26 września, sobota
11.00 Wręczenie nagrody „Kinematografek” + spotkanie z autorami, Areszt Śledczy – pokaz zamknięty
13.00 Dokument_CZ: „Pod słońcem ciemność”, reż. Martin Mareček, 81′ + spotkanie z Martinem Marečkiem
15.00 Dokument_CZ: „Gottland”, reż. Rozálie Kohoutová, Radovan Sibrt, Klára Tasovská (Czechy, Słowacja, Polska), 2014, 75’ (serial, cz. II) + spotkanie z Radovanem Sibrtem
17.15 Konkurs Polski, Blok III: „Aldona”, reż. Iwo Kondefer, 15’ „Kierowca”, reż. Jan Grabowski, 15’, „Fabio’s Videos”, reż. Kamil Krukowski, 17’45’’, „Trampkarze”, reż. Marcin Filipowicz, 26’
19.15 Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych: „Wbrew naturze”, reż. Mária Rumanová, 26’ (SK), „Wielkie emocje Igora”, reż. Jan Strejcovsky, 25’ (CZ), „Dokument”, reż. Marcin Podolec, 6’50’’ (PL), „Debiut-miłość”, reż. Sylwia Rosak, 4’ (PL), „2. piętro”, reż. Hajni Kis, 20’19’’ (HU), „Oni”, reż. Krisztina Meggyes, 28’ (HU)
22.00 Koncert NOHONO, Dworzec Główny PKP
27 września, niedziela
14.00 Dokument_CZ: „Dobrze nam razem”, reż. Saša Dlouhý (Czechy), 2014, 75’ + spotkanie z producentką
16.00 Dokument_CZ: „Zawsze razem. Czeskie flamenco”, reż. Eva Tomanová (Czechy), 2014, 74’
19.00 oficjalne zamknięcie festiwalu. Projekcja laureata Grand Prix + Film zamknięcia: Panorama: „Królowa ciszy”, reż. Agnieszka Zwiefka (Polska), 2014, 80’.