Pocztówki po raz dziewiętnasty!!!


Tuż przed Bożym Narodzeniem nakładem świdnickiego wydawnictwa Errata Kubara Lamina ukazał się 19. album z serii „… na dawnych pocztówkach”. Tym razem jest to drugi tom albumu „Ząbkowice na dawnych pocztówkach”.


W książce znalazło się prawie 300 pocztówek ukazujących przede wszystkim architekturę miasta, dziś w dużym stopniu zmienionej w stosunku do okresu sprzed 1945 r. W odróżnieniu od tomu I, w nowym albumie pokazane zostały także wnętrza, kościołów, hoteli i innych obiektów oraz kolekcja pocztówek z panoramami i zdjęciami lotniczymi miasta.

  • Pierwszy tom albumu został przyjęty przez ząbkowiczan bardzo pozytywnie, a niemal cały nakład rozszedł się w błyskawicznym tempie. To pozwoliło na wydanie drugiego tomu, w zaledwie pół roku od wcześniejszego wydania albumu. Podobnie jak tom pierwszy, również nowe wydanie oparte jest na kolekcji ponad 1.500 pocztówek, jakie na potrzeby wydawnictwa udostępni kolekcjoner z Warszawy i ząbkowiczanin z urodzenia – Pan Stanisław Ignaciuk – mówi współautor albumu Andrzej Dobkiewicz, który razem z Sobiesławem Nowotnym, świdnickim historykiem – przygotowali nową książkę. – Wiadomo już także, że „ząbkowicka” seria będzie kontynuowana w przyszłym roku, nawiązali bowiem z wydawnictwem kontakt ząbkowiczanie, którzy także posiadają w swoich zbiorach stare pocztówki. Trzeci tom będzie więc niejako wspólnym wydawnictwem ząbkowiczan.
    W albumie tradycyjnie znalazło się zestawienie obecnych i dawnych nazw placów i ulic miasta. Czytelnicy z pewnością będą także zadowoleni, z dużej – format A2, rozkładanej mapy Ząbkowic ukazującej miasto przed wielkim pożarem w połowie XIX w., który doszczętnie zniszczył Ząbkowice oraz wydrukowanego reprintu starej kartki przedstawiającej Ząbkowice, którą można wysłać do swoich znajomych. W poprzednim albumie była to litografia z przełomu XIX i XX w.
  • W drugim tomie podeszliśmy do tego tematu w nieco bardziej żartobliwy sposób. Zamieściliśmy reprint pocztówki przedstawiającej Ząbkowice w deszczu, z napisem: „Wczoraj padało, dzisiaj również pada, jutro będzie padać znowu i pojutrze także. Mokre pozdrowienia z Ząbkowic na Śląsku” – dodaje Andrzej Dobkiewicz.
    Książkę można nabyć w świdnickiej księgarni „Eureka”, redakcji „Wiadomości Świdnickich” oraz oraz w sprzedaży wysyłkowej (www.errata.pl).
    (BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *