Pobiegnij w I Nocnym Biegu w Świdnicy

Niezwykła gratka czeka wszystkich świdnickich biegaczy. Już we wrześniu odbędzie się pierwsza edycja Nocnego Biegu Bolka Świdnickiego, a zawodnicy będą biec w zmodernizowanym niedawno Parku Centralnym w Świdnicy.

Jak mówi Radosław Światowy, prezes Hermesa – Świdnickiego Klubu Biegacza, nazwa i idea biegu została zaczerpnięta w Biegu Bolka Świdnickiego, który był organizowany w naszym mieście kilkanaście lat temu. – Bieg odbywał się przy okazji Dni Świdnicy w porze wiosenno-wakacyjnej. Pętla długości 1 km okalała Park Centralny. Teraz wydarzenie to będzie zupełnie odrębnym, nietowarzyszącym niczemu biegiem – podkreśla Radosław Światowy. – Pomimo tylko dwóch edycji, które niegdyś się odbyły, wielu biegaczy w prywatnych rozmowach wraca do tego wydarzenia i jego wyjątkowej atmosfery. Były to biegi kameralne, rodzinne, pozbawione komercji i niepotrzebnego splendoru. Chcemy do takiego charakteru wrócić.

Idea biegu

Popularność jednego z seriali telewizyjnych i wynikająca z tego chęć przybliżenia mieszkańcom miasta postaci Bolka II Małego, zwanego także Świdnickim była motorem napędowym organizacji tego biegu – wyjaśnia ideę Radosław Światowy. – Jego osiągnięcia polityczne i gospodarcze na terenie miasta i całego księstwa świdnicko-jaworskiego są imponujące.

Na miejsce został wybrany zmodernizowany niedawno Park Centralny w Świdnicy, a biuro zawodów będzie w Hali Sportowej. – Chęć przeprowadzenia biegu w tym miejscu wynika z nastroju, który będzie panować podczas wydarzenia. Oświetlone ścieżki, schody, fontanny i most będą na pewno świetnym urozmaiceniem trasy biegowej. Nie ma już wydarzeń sportowych, które się tutaj odbywają. Bieg Noworoczny został przeniesiony na Osiedle Zawiszów i do Parku Centralnego nie wrócił.

Na całej pętli o długości około 1700 m nie ma mowy o nudzie, jak zapewnia organizator. Na tej stosunkowo niewielkiej długości okrążenia na zawodników będą czekać niewielkie podbiegi, trasa będzie też prowadzić przez schody. Polubią się z nią zarówno rasowi ścigacze, jak i amatorzy.
Dlaczego nocą? – Wiele biegaczek i biegaczy lubi trenować wieczorami czy nawet nocą. Sam preferuję bieganie w godzinach wieczornych – dodaje Radosław Światowy.

Panowie i panie pobiegną osobno

Ciekawa jest już sama formuła biegu, podczas którego kobiety i mężczyźni pobiegną zupełnie osobno. Start biegu pań zaplanowany jest na godzinę 19:00, natomiast panowie wystartują godzinę później. – Biegacze to, jak wszyscy wiemy, jedna wielka rodzina. Wszyscy potrafią i lubią wspólnie trenować, wyjeżdżać na zawody. Jednak przede wszystkim udowadniają to na trasach, kiedy wzajemnie się dopingują i motywują. To jeden z powodów, dla których chcemy oddzielić od siebie ich starty – wyjaśnia organizator.

I Nocny Bieg Bolka Świdnickiego odbędzie się w sobotę 21 września. Zapisywać można się przez portal datasport.pl. Na zawodników czekać będzie jak zawsze medal pamiątkowy i niesamowite przeżycia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *