Pobiegnij w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

bieg

biegJuż 81 miast w Polsce, w tym Świdnica i Świebodzice włączyło się w akcję biegu pamięci żołnierzom wyklętym Tropem Wilczym. 1 marca każdy kto czuje potrzebę oddania hołdu bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego będzie miał do pokonania 1963 metry.

 

Już 81 miast w Polsce, w tym Świdnica i Świebodzice włączyło się w akcję biegu pamięci żołnierzom wyklętym Tropem Wilczym. 1 marca każdy kto czuje potrzebę oddania hołdu bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego będzie miał do pokonania 1963 metry. bieg

Dlaczego akurat 1963 metry? – Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce 21 października 1963 roku, zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami
w dawnym woj. lubelskim. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia –
tłumaczy harcmistrz Piotr Pamuła, rzecznik prasowy biegu.

Fundacja „Wolność i Demokracja” przygotowała dla uczestników biegu specjalną, niepowtarzalną koszulkę okolicznościową i pamiątkowy medal. Na mecie na uczestników czekać będzie gorąca herbata i grochówka ufundowana przez partnera biegu Gminę Świdnica. Tadeusz Grabowski opiekun świdnickich organizacji kombatanckich i główny pomysłodawca zorganizowania biegu „Tropem Wilczym” nawiązał współpracę z klubami historycznymi, szkołami ponadgimnazjalnymi, harcerzami i starostwem powiatowym. Patronat nad wydarzeniem objął biskup świdnicki JE Ignacy Dec.

Bieg odbędzie się 1 marca o godzinie 12.00 na terenie świdnickiego OSiR-u. Zapisy przyjmowane będą od godziny 10.00. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy młodzieży z MDK-u w Świdnicy, wykłady i organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja zbiórka publiczna na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach na Ukrainie.

Szacuje się, że w latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
(ram(

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *