Po alkoholu nie wsiadaj na rower

Policja przypomina – jazda na rowerze osób znajdujących się w stanie nietrzeźwości nadal jest niezgodna z prawem.

fot. redakcja, zdjęcie ilustracyjne

Wprawdzie z kodeksu karnego zniknęło przestępstwo polegające na jeździe rowerem osoby będącej pod wpływem alkoholu, jednak nie oznacza to, że czyn taki jest bezkarny. Opisane zachowanie jest bowiem wykroczeniem, za które nadal mogą grozić dotkliwe sankcje – informuje asp. sztab. Grzegorz Oleśkiewicz z KPP w Świdnicy.

W ubiegłym tygodniu przy ul. Kilińskiego w Świdnicy, 40-letni rowerzysta, mający w organizmie prawie promil alkoholu wymusił pierwszeństwo przejazdu, i uderzył w prawidłowo jadący samochód osobowy. W wyniku tego niefortunnego zdarzenia cyklista, ze złamaniem znalazł się w szpitalu.

Tego typu zdarzeń, w których nietrzeźwi i nieodpowiedzialni rowerzyści stwarzają zagrożenie na drogach zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu, jest niestety znacznie więcej – przyznaje oficer prasowy i przypomina, że wprawdzie w 2013 r. z kodeksu karnego zniknęło przestępstwo polegające na jeździe rowerem w stanie nietrzeźwości, jednak nie oznacza to, że czyn taki jest bezkarny. Opisane zachowanie jest bowiem wykroczeniem, za które nadal mogą grozić dotkliwe sankcje.

W myśl przepisów kodeksu wykroczeń, za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu w organizmie powyżej 0,5 promila), grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni), bądź grzywna (od 50 do 5000 złotych).

Jazda na rowerze w stanie po użyciu alkoholu (stężenie alkoholu w organizmie pomiędzy 0,2 , a 0,5 promila) także jest zagrożona karą aresztu (od 5 do 14 dni), bądź grzywną (od 20 do 5000 złotych.

W obu powyższych przypadkach sąd może ponadto orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *