Plener malarski w Bagieńcu (FOTO)

Malowali, rozmawiali o kulturze, wytwarzali ceramikę i spędzali wspólnie czas. Artyści na zaproszenie Fundacji Spichlerz Kultury wzięli udział w warsztatach malarskich. To krok ku integracji lokalnych społeczności.

plener malarski bagieniec (29)

Fundacja Spichlerz Kultury z Bagieńca jest pomysłodawcą projektu „W drodze do tożsamości”, który udało się zorganizować ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach zorganizowano debaty, badania, publikacje, warsztaty artystyczne i wystawy. I co ważne – w każdy etap zaangażowani byli lokalni mieszkańcy małych miejscowości.

Projekt powstał w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie
tematyką tożsamości regionalnej na Dolnym Śląsku. Działamy w miejscach wykluczonych z dyskursu tożsamościowego, pomijanych w powszechnej debacie i świadomości samych mieszkańców
– wyjaśnia prezes Violetta Mazurek i dodaje:Bolesławiec, Jaworzyna Śląska, Kłodzko, Pieszyce i Sokołowsko – miejscowości, w których realizujemy projekt to miejsca o bogatym dziedzictwie dziejowym i wyraźnej specyfice. Zadajemy pytanie, czy w czasach gdy w dyskursie społecznym dąży się do zacierania wszelkich podziałów i międzynarodowej integracji, istnieje jeszcze miejsce na pielęgnowanie poczucia przynależności lokalnej? Czy ludzie dostrzegają indywidualny charakter miejsc, z których pochodzą?

Projekt składał się z dwóch części – badawczej i warsztatowej. Pierwsza opierała się na gromadzeniu materiałów dotyczących elementów składających się na współczesną tożsamość lokalną. Rezultat badań zostanie udostępniony pod postacią artykułów publikowanych na portalu Dolnoslaskosc.pl.

Na drugą część działań złożył się cykl debat i warsztatów. W ramach spotkań mieszkańcy sami mogli wypowiedzieć się w kwestiach związanych z tożsamością i odnieść się do elementów, które uznają za szczególnie istotne. Tematem samych warsztatów był zaś lokalny koloryt kulturowy. – Uczestnicy tworzyli dzieła inspirowane lokalną historią. Efekty prac zostaną zaprezentowane podczas obwoźnej wystawy, stopniowo powiększanej o eksponaty z kolejnych miejscowości. W tej chwili jesteśmy po warsztatach w Pieszycach, Bolesławcu, a w ostatni weekend odbyły się warsztaty ceramiki. Od poprzedniej środy 25 sierpnia trwał plener malarski, podczas którego powstały prace w oparciu o piękno Bagieńca i gminy Jaworzyna Śląskiej – wyjaśnia Violetta Mazurek.

oprac. (BFG)

***

W plenerze wzięli udział – Dominika Suszyńska z Warszawy, Katarzyna Kurkowska z Warszawy, Justyna Lewandowska, Gorzów Wielkopolski, Grażyna Mucha z Krakowa Konrad Hampa z Krakowa, Krzysztof Swaryczewski z Gorzowa Wielkopolskiego, Klaudiusz Abramski ze Świdnicy i Katarzyna i Artur Wantuch z Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *