Pionierska operacja

tetniak

tetniakLEGNICA. Po raz pierwszy w legnickim szpitalu przeprowadzono z powodzeniem operację tętniaka mózgu.

Po raz pierwszy w legnickim szpitalu przeprowadzono z powodzeniem operację tętniaka mózgu.

tetniak

Takich zabiegów ma być więcej, podobnie jak operacji guzów mózgu. Pięćdziesięcioletni pacjent trafił na stół operacyjny prosto z domu, gdzie zasłabł i upadł. Lekarze stwierdzili pęknięcie tętniaka tętnicy mózgowej. – Operacja trwała około trzech godzin – mówi Adam Druszcz, ordynator oddziału neurochirurgii legnickiego szpitala. – W tym czasie założyłem pacjentowi jedną specjalną mikroklamrę. Teraz chory przechodzi rehabilitację.

– Czuję się dobrze – mówi pacjent Stanisław Rafałko. – Dzięki szybkiej operacji żyję. Wcześniej nie wiedziałem, że mam tętniaka. W szpitalu zostanę prawdopodobnie jeszcze przez tydzień.

Lekarze oceniają, że w najbliższym czasie niemal całkowicie ustąpią trudności z mową i chodzeniem. Jak podkreśla doktor Druszcz w przypadku pęknięcia tętniaka konieczne jest jak najszybsze przewiezienie chorego do szpitala.

– Musi to nastąpić maksymalnie w ciągu kilkunastu godzin od wypadku – podkreśla ordynator Druszcz. – Nasz oddział dysponuje niezbędnym sprzętem do prowadzenia takich operacji ratujących życie.

 

www.regional.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *