Piją alkohol i wsiadają za kierownicę

policjadrogowka

 

Żadne kary nie działają na pijanych kierowców. Świdniccy policjanci często wyciągają alkomat, by sprawdzić ich trzeźwość. Wielu z nich niestety nie zdaje tego egzaminu…

policjadrogowka

Nie ma reguły, czy lato, czy zima. Policjanci z drogówki w każdym okresie mają pełne ręce roboty. Codziennie na drogach ktoś nietrzeźwy kieruje samochodem. To przerażające, jak chętnie pijemy piwo i wsiadamy potem za kółko. Tylko 2 i 3 lutego funkcjonariusze powiatu świdnickiego zatrzymali aż pięciu nietrzeźwych kierujących. – W piątek 2 lutego, policjanci zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który mając 2,1 promila alkoholu w organizmie kierował samochodem VW Golf – relacjonuje sierż. Magdalena Ząbek, oficer prasowy z KPP w Świdnicy.

W sobotę, 3 lutego było jeszcze gorzej. Tego dnia policjanci zatrzymali aż czterech nietrzeźwych kierujących. – Pierwszy 29-latek kierował samochodem osobowym marki Renault mając 0,7 promila alkoholu w organizmie, kolejny „drogowy as” to 31-letni kierowca samochodu osobowego marki Opel, który kierował nim mając blisko 1,1 promila alkoholu w organizmie. Kolejny nietrzeźwy kierowca to 49-latek z wynikiem blisko 0,6 promila w organizmie, kierował samochodem osobowym marki Daewoo – dodaje rzeczniczka.

Za kółko po kielichu, i to nie jednym, wsiadł również 58-latek. U niego niechlubny rekord pokazał aż 2,2 promila alkoholu we krwi! – Okazało się jednak, że to nie wszystko co 58-letni kierowca miał na sumieniu. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że wobec kierującego sąd orzekł już wcześniej zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych – zaznacza sierżant.

W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat.

A kierowcy za złamanie zakazu i za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności, ponieważ w przeszłości był już prawomocnie skazany za takie przestępstwo.

Świdniccy policjanci apelują o trzeźwą jazdę

Kierowanie pojazdem po alkoholu jest niebezpieczne i powoduje realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.

Będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione. Nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury. To wszystko powoduje, że nie powinniśmy wsiadać za kierownicę.

Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni, ale również ich pasażerowie oraz inni uczestnicy ruchu drogowego.

(KPP Świdnica)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *