Pierwszy w historii Zasłużony dla Gminy Marcinowice

Wieloletni proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych ks. Tadeusz Dudek będzie pierwszym obywatelem gminy, który otrzyma tytuł Zasłużony dla Gminy Marcinowice. Decyzję w tej sprawie jednogłośnie podjęli radni podczas dzisiejszej sesji. Także dzisiaj wójt Władysław Gołębiowski wraz z przewodniczącą Rady Gminy Bożeną Lemą wręczyli duchownemu akt nadania i pamiątkową statuetkę.

Ks. Dudek kierował parafią w Strzelcach od 1958 do 2008 r., kiedy to przeszedł na emeryturę. W jego jurysdykcji były trzy kościoły – oprócz strzeleckiego, także kościół filialny pw. św. Marcina w Goli Świdnickiej oraz kościół filialny pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie. W ciągu 50 lat posługi kapłańskiej proboszcza każdy z nich był gruntownie odnawiany średnio trzy razy. Ale to niejedyne zasługi ks. Tadeusza Dudka dla parafii i gminy. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, którą już jutro zajmą się radni, „jego zasługi dla zorganizowania życia parafialnego, dokonania remontów w kościołach w Strzelcach, Goli Świdnickiej i Szczepanowie, katechizacji oraz pracy na rzecz lokalnej społeczności są ogromne”. Ks. kanonik „wrósł” w życie gminy Marcinowice, a fakt, że przez pół wieku zarządzał niemałą parafią, jest rzadkością w skali kraju.

003

Sam ks. prałat podczas podsumowania swojej posługi obliczył, że w ciągu tych 50 lat ochrzcił 1439 dzieci, pobłogosławił 612 małżeństw, pochował 613 swoich parafian i rozdał 766.500 komunii św.

Na sesję ks. Tadeusz Dudek przybył wraz z obecnym proboszczem, ks. Marcinem Czchowskim. Po odczytaniu aktu uzasadnienia do uchwały, zawierającego wiele szczegółów z życia księdza, pochodzących z biografii autorstwa Jerzego Zubera, nauczyciela w Szkole Podstawowej w Strzelcach, radni jednogłośnie ją podjęli, a wójt Władysław Gołębiowski wręczył księdzu akt nadania i pamiątkową statuetkę.

– Jestem przekonany, że ks. Tadeusz swoim życiem, postawą i posługą udowodnił, że w pełni zasługuje na to honorowe wyróżnienie, naszą pamięć i szacunek – mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice, który wraz z parafianami wnioskował o podjęcie tej uchwały.

Serdecznie dziękuję za taki piękny gest, ale nie wiem, czy na niego zasłużyłem – mówił wzruszony ks. prałat odbierając wyróżnienie.

UG Marcinowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *