Papież przyjął Order od świdniczan

Papież Franciszek został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Specjalną odznakę odebrał z rąk świdniczan.

Zgodnie z decyzją Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu z 23 kwietnia 2016 roku, podjętą na wniosek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Głogowa (wsparty kolejnymi wnioskami z innych miejsc Polski) tysięcznym Kawalerem Orderu Uśmiechu został wielki Przyjaciel dzieci Papież Franciszek.

Ceremonia wręczenia odznaczenia miała miejsce 2 sierpnia w Watykanie. Order Uśmiechu do papieskiej sutanny przypiął 9-letni Miłosz, w następstwie przekazania przez 14-letnią Julię Ojcu Świętemu  dziesiątek listów od Polskich dzieci. – Bardzo lubię listy od dzieci – skomentował Franciszek oglądając piękne rysunki. Kapitułę podczas ceremonii reprezentowali: Kanclerz Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka) i ks. Piotr Sadkiewicz z Leśnej. Ceremonia miała miejsce w Auli Pawła VI podczas audiencji generalnej. Papież był wyraźnie wzruszony i zadowolony. Mocno uściskał dzieci, wyrażając wdzięczność za ich szlachetny gest. Warto zauważyć, że zgoda na przypięcie Orderu jest bezprecedensowa, gdyż Papież Franciszek z zasady nie przyjmuje odznaczeń.

Franciszek jest drugim papieżem w historii Kawalerem Orderu Uśmiechu. Wcześniej odznaczenie przyjął Jan Paweł II (267 Kawaler Orderu Uśmiechu). Papież Franciszek otrzymał legitymację z nr 1000.

Podczas spotkania członkowie Kapituły przekazali Papieżowi książkę „Nigdy tego nie zapomnę”, jaką o nim napisała polska pisarka dla dzieci Renata Piątkowska, a wstępem opatrzył Marek Michalak. Papież złożył również autograf na jednym egzemplarzu publikacji. „Poproszę zanieść je na moje biurko”-powiedział Franciszek odbierając od członków Kapituły kilka egzemplarzy książek.

Papież pobłogosławił także akcję Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”, którą wspiera m.in. Rzecznik Praw Dziecka.

Papież Franciszek niezwykle imponuje mi od dnia powołania na Stolicę Piotrową swoją wrażliwością na dzieci, na krzywdy, jakich doznają od świata dorosłych. Papież konsekwentnie przypomina o godności dziecka i upomina, gdy jest ona deptana, poniewierana. Jestem Mu bardzo wdzięczny za to, że ten przekaz jest jednoznaczny i odważny. Papież wyraźnie nam przypomina, że nie wolno dzieci krzywdzić w jakikolwiek sposób, ani bić, ani poniżać. Ceremonia wręczenia przez dzieci Orderu Uśmiechu Papieżowi Franciszkowi oficjalnie rozpoczęła obchody 50-lecia tego „najsłoneczniejszego z odznaczeń”, które potrwają do wiosny 2019 roku – stwierdza Marek Michalak.

Inf. przyg. Barbara Kolago Sekretarz MKOU

Kawalerami Orderu Uśmiechu są m.in. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Dalajlama XIV, Irena Sendlerowa, Królowa Sylwia, Jakub Błaszczykowski, Anna Dymna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *