Otwarcie Izby Pamięci

W piątek, 28 września, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy odbędzie się uroczyste otwarcie Izby Pamięci poświęconej historii szkoły. Szczególny wkład w jej powstanie ma Jerzy Kubara, absolwent placówki z 1967 roku i prezes firmy Kubara Lamina S.A., wydawcy Wiadomości Świdnickich.

Ta inicjatywa to ukoronowanie starań dyrekcji, nauczycieli i absolwentów liceum. Chcemy, aby był to trwały element szkoły – wyjaśnia Bolesław Marciniszyn, zastępca przewodniczącego Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Głównym organizatorem aranżacji izby jest nauczyciel Paweł Barański, który ze szczególną starannością przygotowywał wystawę. Znajdą się na niej rzeczy przedstawiające placówkę z okresu przedwojennego oraz z okresu istnienia szkoły od 1945 roku. Dzięki staraniom najstarszych absolwentów (z lat 1945 r.- 1950 r.) Izba Pamięci będzie poświęcona ówczesnemu dyrektorowi I L.O. Zygmuntowi Żytkowskiemu. – To były bardzo trudne czasu budowania polskich szkół w nieprzyjaznej atmosferze politycznej tamtych czasów – podkreśla Bolesław Marciniszyn. W izbie zgromadzono wiele pamiątek szkolnych, fotografii i artefaktów z czasów istnienia I Liceum. Dzięki izbie młodzież wchodząca do szkoły będzie mogła poznać jej historię oraz dotychczasowy dorobek grona pedagogicznego oraz uczniów.

Zygmunt Żytkowski był organizatorem tajnego nauczania w Kolbuszowej podczas niemieckiej okupacji od 1940 do 1944 roku, oficer AK i WP. Od 1946 roku do 1950 roku pełnił funkcję dyrektora I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Później był prześladowany przez władze komunistyczną za obronę młodzieży.

(red)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *