OOM znów w Świdnicy. Tym razem short track!

Przed nami trzecia i ostatnia odsłona świdnickiej części Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych. Od piątku 11 do niedzieli 13 marca lodowiskiem Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zawładną specjaliści od łyżwiarstwa szybkiego na krótkim torze – tak zwanego short tracku. W tym czasie na obiekcie nie odbędą się ogólnodostępne ślizgawki, ale wszyscy chętni mogą dopingować młodych sportowców. Wstęp na zawody jest wolny.

short track

Do Świdnicy przyjedzie ponad stu zawodników i zawodniczek, trenerów i sędziów z ośmiu klubów i siedmiu województw (kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie). Rozdanych zostanie osiemnaście kompletów medali. Juniorki młodsze, juniorki, juniorzy młodsi i juniorzy będą rywalizowali na dystansach 500, 777, 1000 i 1500 metrów oraz w sztafetach na dystansie 2000 metrów.

Short track to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu. Wyścigi odbywają się na bardzo krótkim torze, którego pętla standardowo wynosi 111,12 m. Zawodników jest od czterech do sześciu i wszyscy startują z jednej linii. Zawodnicy w wyniku prędkości rozwijanych do 50 km/h podpierają się ręką na łuku (wykładanie).

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych sportowych imprez w roku. Gęste sito kwalifikacji sprawia, że do finałowych zawodów kwalifikują się tylko najlepsi z najlepszych młodych sportowców. O medale i punkty walczą dla siebie, ale też dla województw, które reprezentują. Wydarzenie ma wyjątkową oprawę. Towarzyszy mu olimpijski ceremoniał z zapaleniem znicza i specjalnym ślubowaniem zawodników, trenerów i sędziów. Obok Świdnicy, miastami współgospodarzami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych są: Duszniki Zdrój, Stronie Śląskie, Szklarska-Poręba – Jakuszyce, Karpacz, Zieleniec, Jelenia Góra, Oleśnica, Katowice, Tychy, Sanok oraz czeski Harrachov. Nasze miasto gości OOM w SZ już po raz czwarty, ostatni raz w 2010 roku. Powierzenie przez Dolnośląską Federację Sportu współorganizacji aż trzech zawodów jest dowodem uznania i zaufania do władz miasta i gospodarza lodowiska – Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

SKRÓCONY PROGRAM ZAWODÓW*

Łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze (short track)

sobota, 12.03

9.00-10.00 – rozjazdy (trening)

10.30 – ceremonia otwarcia zawodów

11.00-16.15 – zawody (1000 m, 500 m, sztafety)

niedziela, 13.03

9.00-10.00 – rozjazdy (trening)

10.00-13.45 – zawody (777 m, 1500 m, sztafety)

14.15 – ceremonia zakończenia zawodów

*pełen program zawodów, aktualności, komunikaty na: www.olimpiadamlodziezy.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *