Okulary dla Afryki

– Zbierać okulary każdy może, czasem trochę lepiej, czasem… zawsze lepiej jest pomagać! – czytamy na stronie organizatorów akcji Okulary dla Afryki. III Ogólnopolska Zbiórka Używanych Okularów organizowana jest na terenie całego kraju, a do projektu zgłosiło się kilkadziesiąt punktów, w których można oddawać okulary. Gdzie udać się na terenie naszego powiatu?

Fundacja Okuliści dla Afryki rozpoczęła swoją akcję w 2012 roku. Podczas misji w krajach kontynentu afrykańskiego specjaliści badają wzrok osobom, które nie mają takiej możliwości na co dzień. Wizyta u lekarza oznacza daleką wyprawę, do tego dochodzą koszty wizyty, ewentualnie leków i okularów – większości osób po prostu na to nie stać. – Dlatego kilka razy w roku wyruszamy z naszą Mobilną Kliniką w miejsca, o których świat zdaje się nie pamiętać… – mówią organizatorzy akcji. – Na misji przede wszystkim przepisujemy leki i okulary. Te pierwsze – przekazują nam firmy farmaceutyczne w postaci darowizn. Te drugie – otrzymujemy od Was!

Jak przygotować okulary?

Sprawdź, czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy. W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji. Następnie wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń, a jeżeli znasz moce szkieł, opisz je (OP – oko prawe, OL – oko lewe). Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. – Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nie chcemy tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcemy ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem – mówią organizatorzy.

Gdzie oddać okulary?

Przygotowane okulary można wysyłać na adres Okulus Plus Centrum Okulistyki i Optometrii (ul. Nowa 8, 43-600 Jaworzno lub ul. Górska 19, 43-300 Bielsko-Biała. W zależności od ilości, zapakuj je do koperty lub kartonowego pudełka. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową, żeby zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem. – W tym miejscu zwracamy się z prośbą! Jeśli chcecie wysłać jedną czy dwie pary okularów – sprawdźcie najpierw czy w Waszym mieście nie ma punktu, który wyśle zbiorczą paczkę – apelują organizatorzy akcji – Tak będzie bardziej ekologicznie.

Sprawdziliśmy więc sami – do akcji przyłączył się świdnicki Doktor Marchewka. Okulary można przynosić do salonu optycznego przy ul. Ceglanej 2 (pasaż Kaufland) do końca września. – Przynieś okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, a w zamian otrzymasz rabat, który możesz wykorzystać na nowe okulary! – zachęca Kamila Kramarczuk, kierownik salonu. Akcja trwa do 30 września. – Do tej pory udało nam się zebrać ponad 35 tysięcy okularów korekcyjnych. Przyłącz się i pomóż pobić ten rekord! – zachęca fundacja Okuliści dla Afryki. – Zbiórka okularów nigdy nie kończy się w jej ostatnim dniu. Cała praca dopiero wtedy się zaczyna! Zapraszamy wszystkich do oddania zniszczonych czy niepotrzebnych okularów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *