Oficjalne odsłonięcie Nagiej Panny

W czwartek 26 września 2019 roku, o godz. 18:00, na placu przed Nefrytem w centrum Żarowa, odbędzie się wydarzenie „Zamorscy. Spotkanie wokół rzeźby Nagiej Panny”. Po udanym procesie renowacji żarowskiej rzeźby AKT, znanej mieszkańcom gminy Żarów jako „Naga Panna”,  Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają na uroczyste odsłonięcie odnowionej rzeźby „Akt”. Wydarzenie dopełni spotkanie autorskie z Anną Malicką-Zamorską, artystką i żoną autora rzeźby, nieżyjącego już Waldemara Zamorskiego,oraz Janem Zamorskim, artystą, synem autora rzeźby i autorem procesu renowacji.

Plenerowe spotkanie wokół rzeźby AKT ma na celu przybliżenie historii i okoliczności powstania żarowskiej „Nagiej Panny”, która stoi w centrum miasta od końca lat 70. XX wieku. „Zamorscy. Spotkanie wokół rzeźby Nagiej Panny”, to szansa na spotkanie z rzeźbiarzami, którzy bezpośrednio przyczynili się do powstania, a później do remontu jedynej żarowskiej rzeźby plenerowej, która choć nie jest zabytkiem wkomponowała się na stałe w krajobraz Żarowa i po odnowieniu cieszy oko mieszkańców miasta mówią organizatorzy wydarzenia. – Na spotkanie zapraszamy mieszkańców gminy Żarów,  licząc na obecność wszystkich tych, którzy wsparli projekt.

W przypadku złej pogody spotkanie autorskie, po oficjalnym odsłonięciu odnowionej rzeźby odbędzie się w Białym Lokalu Jacka Marczyńskiego, który znajduje się nieopodal, przy ul. Dworcowej 2A w Żarowie.

Dzięki wsparciu firm i mieszkańców miasta, za zebraną kwotę ponad 5 tysięcy złotych, udało się przeprowadzić renowację „Nagiej Panny”, wyposażyć ją w metalowy parasol, który przewidziany był w autorskim projekcie koncepcyjnym, oraz ustawić przy rzeźbie tablicę informacyjną o historii  powstania „Nagiej Panny” i jej autorach. Żarowska rzeźba, jest bliźniaczką tzw. „Mokrej Panny”,  która przez wiele lat stała w fontannie na Placu Magistrackim w Wałbrzychu w ramach Wałbrzyskiej Rzeźby Plenerowej (obecnie można ją podziwiać na skwerze przed hotelem wałbrzyskiego kompleksu sportowo-rekreacyjnego Aqua-Zdrój przy ulicy Ratuszowej). Autorem obu rzeźb był Ryszard Waldemar Zamorski, któremu asystowała jego żona, Anna Malicka-Zamorska. Szczególny splot wydarzeń spowodował, że poza wałbrzyskim kamionkowym oryginałem, powstała betonowa kopia, która po zakończeniu prac powinna zostać zniszczona. W atmosferze skandalu jednak przetrwała i do dziś stoi w Żarowie. O perypetiach związanych z powstaniem obu rzeźb, współpracą z Żarowskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych w Żarowie, oraz o procesie renowacji dowiemy się z rozmowy podczas spotkania autorskiego z Anną Malicką-Zamorską, artystką i żoną autora rzeźby Waldemara Zamorskiego oraz Janem Zamorskim, artystą i synem autora rzeźby.­

(opr.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *