Odzyskają dawny blask

Dwa wyjątkowe obiekty zabytkowe w świdnickim Rynku odzyskają dawny blask. Chodzi o Kolumnę Świętej Trójcy oraz rzeźbę św. Floriana.

Prace konserwatorskie przeprowadzi wyłoniona w przetargu firma Restoart Sp. z o.o. z Wrocławia. W sumie koszt odnowy zabytków wyniesie około 125 tys. zł. z czego 40 tys. zł. pochodzi z dotacji udzielonej przez Województwo Dolnośląskie – informuje Mateusz Jadach z Biura Prezydenta.

Prace renowacyjne na obydwu obiektach przeprowadzone zostaną przez dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki, Piotra Wanata, autora programów prac konserwatorskich. Nadzór nad ich prawidłowym wykonaniem sprawuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a ze strony miasta Pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony i Konserwacji Zabytków, Barbara Sawicka.

Rzeźba św. Floriana zostanie oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń, uzupełnione zostaną ubytki, wykonana impregnacja wzmacniająca kamień oraz naprawa fundamentów i założenie izolacji poziomej. Przeprowadzona zostanie również dezynfekcja kamienia.

Kolumna Świętej Trójcy również przejdzie gruntowną renowację. Zostanie oczyszczona powierzchnia kamienia z zanieczyszczeń. Osłabione partie kamienia zostaną wzmocnione, a wszelkie ubytki uzupełnione. Przeprowadzona zostanie również konserwacja elementów metalowych kolumny, a także polichromowanych kartuszy z inskrypcją i herbami. Kolumna zostanie poddana hydrofobizacji.

Nadszedł bardzo dobry czas dla zabytków w Rynku. To już nie tylko kamienice, które od kilku lat systematycznie dofinansowujemy w ramach remontów elewacji i dachów z budżetu miasta, ale również rzeźby i kamienne fontanny. Już rozpoczynają się prace konserwatorskie na jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Rynku, Kolumnie Świętej Trójcy. Do tego renowacji poddany zostanie rzeźba św. Floriana. A w przyszłym roku odnowimy kamienne fontanny w ramach polsko-czeskiego projektu „Szlak Kamienia”. Serce naszego pięknego miasta przejdzie od dawna oczekiwany lifting i będzie cieszyć mieszkańców swoim bogactwem oraz pięknem, a także coraz liczniej odwiedzających nas turystów – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Prace konserwatorskie na wspomnianych zabytkach powinny zakończyć się do października tego roku.

1 thought on “Odzyskają dawny blask

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *