Odlot w Świebodzicach

Widowiskowe pokazy wojskowych śmigłowców i samolotów, skoki spadochronowe, pokazy psów, strefa zabaw dla dzieci, wozy opancerzone, stacja radiolokacyjna i wiele, wiele innych, lotniczych – i nie tylko – atrakcji dostarczył piąty, Odlotowy Piknik Lotniczy, zorganizowany przez burmistrza Miasta Świebodzice oraz Towarzystwo Lotnicze.

048-p (1)

Każdy, kto pojawił się w Świebodzicach, znalazł na pikniku coś dla siebie. Największą sensację wzbudziły wojskowe śmigłowce, w tym potężny, transportowy Mi-8, którym przylecieli piloci z 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej oraz zwinne „Puszczyki”, śmigłowce z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Piloci tych ostatnich dali wspaniały popis najwyższych umiejętności prezentując pokazy zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, gdy pogoda nieco się poprawiła. Wszyscy mogli zajrzeć do wnętrza wojskowych maszyn, zapytać pilotów o wyposażenie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Nad głowami piknikowiczów niemal nieprzerwanie pojawiały się przeróżnego rodzaju statki powietrzne, szybowce, modele latające i oczywiście skoczkowie spadochronowi, jako że rozegrane zostały tradycyjnie Zawody Spadochronowe na celność lądowania o Puchar Burmistrza Świebodzic. Mogliśmy podziwiać precyzyjne lądowania mimo wietrznej i utrudniającej wykonanie perfekcyjnego skoku aury. Dużo działo się również na ziemi. Tu kursowały pojazdy militarne SKOT i BRDM, można było także obejrzeć ekspozycję sprzętu lotniczego i militarnego, m.in. stację radiolokacyjną, prezentowaną przez III Brygadę Wojsk Radiotechnicznych we Wrocławiu, a także wóz strażacki. Sporą sensację wzbudzali zamaskowani członkowie Grupy Rozpoznawczej „Wilk”.

Ciekawych wrażeń dostarczył pokaz umiejętności psa-celnika, pracującego dla wrocławskiej Służby Celnej a także sporty dla czworonogów, zaprezentowane przez prywatnych hodowców. Dla najmłodszych była bogata strefa zabaw, a w niej m. in. dmuchany zamek, gry zręcznościowe, malowanie buziek i wiele innych. W namiocie promocyjnym Gminy Świebodzice, który był oblegany przez odwiedzających, każdy mógł otrzymać piknikową naklejkę, balon i obowiązkowy, pamiątkowy samolocik. Wydział Promocji UM przygotował także ciekawe konkursy z nagrodami. Muzyczną niespodzianką był koncert zespołu Elektro-Górale. Przy okazji dobrej zabawy każdy mógł także pomóc potrzebującym – prowadzona była zbiórka do puszek na leczenie chorej świebodziczanki, pani Emilii, zorganizowano także licytację obrazu przekazanego przez wojsko na rzecz chorego pilota, który jest zaprzyjaźniony z TLŚ. Dla aktywnych była charytatywna zumba. Odlotowy Piknik Lotniczy potrwał do późnych godzin wieczornych.

foto: Rzecznik Prasowy i Wydział Promocji UM Świebodzice oraz Piotr Strzelecki TLŚ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *