Od września o dopalaczach w szkołach

W kraju cały czas odnotowuje się przypadki zatruć substancjami psychoaktywnymi tzw. dopalaczami. Wśród młodych ludzi ich zażywanie to prawdziwa plaga. Właśnie dlatego od września o dopalaczach będzie mowa w szkołach.

W kraju cały czas odnotowuje się przypadki zatruć substancjami psychoaktywnymi tzw. dopalaczami. Wśród młodych ludzi ich zażywanie to prawdziwa plaga. Właśnie dlatego od września o dopalaczach będzie mowa w szkołach.

 

Funkcjonariusze apelują i ostrzegają, aby nie kupować i nie zażywać dopalaczy. Ich producenci i sprzedawcy sprzedając je – sprzedają śmierć. Chcąc przestrzec przed zażyciem takich substancji policjanci przygotowali film o tym, jak groźne są narkotyki i środki zastępcze. Wypowiadają się w nim młodzi ludzie, którzy w oparciu o własne doświadczenie i posiadaną wiedzę przestrzegają przed ich używaniem. Materiał filmowy zostanie przekazany nauczycielom i pedagogom i będzie wykorzystywany podczas prelekcji w szkołach. Korzystali z niego już wychowawcy i opiekunowie podczas letnich półkolonii oraz akcji „Lato w mieście”.

Bardzo ważne jest uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizna i zażywnie ich wiąże się z poważnym ryzykiem. Jeśli ktoś zamierza je zażyć stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia czy zdrowia – apeluje podinspektor Adam Mazur, naczelnik Wydziału Prewencji KPP Świdnica.

Apel kierowany jest nie tylko do młodych ludzi, aby nie kupowali substancji niewiadomego pochodzenia, ale też do dorosłych by obserwowały osoby niepełnoletnie i młodzież.

Zwracajmy uwagę na zachowanie naszych najbliższych, na środowisko, w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila, by doszło do tragedii. Prosimy o przekazywanie wszelkich informacji o dopalaczach do każdej najbliższej jednostki policji – dodaje Adam Mazur.

Najgroźniejszy w ostatnim czasie był tzw. „Mocarz”, który ma postać zielonego suszu roślinnego przeznaczonego do palenia. Znalezienie go może to być sygnałem, że dziecko zażywa narkotyki.

 

Marlena Mech

 

 

Gdzie szukać pomocy?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów, pod którymi można szukać pomocy.

800 060 800 – bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach od 12.00 do 20.00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 18.00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Źrodło: msw.gov.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *