Od morza aż do gminy Świdnica
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie gościło 33-osobową grupę gimnazjalistów ze Świnoujścia. Miesiąc później grupa 60. dzieci i młodzieży z gminnych placówek oświatowych skorzystała z tygodniowego, bezpłatnego pobytu w Szczecinie i Świnoujściu.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie gościło 33-osobową grupę gimnazjalistów ze Świnoujścia. Miesiąc później grupa 60. dzieci i młodzieży z gminnych placówek oświatowych skorzystała z tygodniowego, bezpłatnego pobytu w Szczecinie i Świnoujściu.
Wymiana to efekt ogólnopolskiego projektu ,,Centra i Schroniska Bioróżnorodności”, do którego przystąpiło 12 Szkolnych Schronisk Młodzieżowych. W wyniku zawartego porozumienia, prowadzony jest cykl warsztatów przyrodniczych.
– Projekt jest innowacyjnym podejściem do edukacji ekologicznej, poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą z wykorzystaniem bazy szkolnych schronisk młodzieżowych. Działanie to ma na celu wzrost świadomości społecznej oraz edukacji na temat bioróżnorodności biologicznej i działań na rzecz ekosystemów. Jego najważniejsi odbiorcy to dzieci i młodzież szkolna oraz osoby odpowiedzialne, za jakość i skuteczność edukacji – mówi Magdalena Urbańska, dyrektor Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie.
Goście znad morza w Lubachowie uczestniczyli w ciekawych warsztatach ekologicznych i wycieczkach terenowych. Odwiedzili charakterystyczne dla regionu miejsca przyrodnicze: elektrownię wodną w Lubachowie, Góry Sowie, Stacja Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Świdnica, Rezerwat Daisy, Książański Park Krajobrazowy, a także zwiedzali i poznawali historię naszego terenu. Równie atrakcyjnie wyglądał pobyt uczniów z gminy Świdnica w schroniskach w Szczecinie i Świnoujściu. Ci spędzili czas na zgłębianiu przyrody województwa zachodniopomorskiego. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli ścieżkę edukacyjną Międzyzdroje/Kwasowo, zagrodę pokazową żubrów. Obserwowali niektóre gatunki zwierząt, takie jaki Orzeł Bielik, jeleń, dzik, sarna, puchacz. Młodzież miała też okazję zwiedzić Ogród Dendrologiczny w Glinnej oraz popłynąć w rejs „Szlakiem Orła Bielika” oraz na wyspę Wolim. Ponadto wysłuchała wykładu ornitologa na temat ptactwa chronionego, żyjącego na wyspie Karsibór.
Uczniowie nie ponieśli żadnych kosztów w związku z lekcjami wyjazdowymi.
– Wkład własny w realizację wszystkich spotkań, zarówno tych stacjonarnych jak i wyjazdowych wyniesie zaledwie 10 tys. zł., przy czym jest to kwota obejmująca przede wszystkim materiały informacyjne i edukacyjne. Udział w projekcie jest doskonałą formą promocji edukacji ekologicznej oraz samej placówki – dodaje Magdalena Urbańska.
W tym roku do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie zawitają jeszcze dwie grupy. Gości spodziewamy we wrześniu i listopadzie.
Oprac. mm
Foto: użyczone
{fcomment}