Objazdowy festiwal zawita do Świdnicy

Literacki festiwal „preTEXTY” objeżdża Dolny Śląsk. W październiku zawita również do Świdnicy. W programie: warsztaty literackie i filmowe, spotkania autorskie, panele dyskusyjne oraz koncert.

Pretexty

Literackie „preTEXTY” odbywają się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury na terenie 10 miast Dolnego Śląska. Swoim zasięgiem objęły: Jawor, Legnicę, Nową Rudę, Lubiąż, Wolimierz, Wałbrzych, Kowary, Bielawę, Strzelin, Świdnicę, a także Wilno.

Chociaż to Wrocław jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury i w ramach tego wydarzenia możemy dotrzeć aż do dziesięciu miast na całym Dolnym Śląsku, nasz związek z kulturą jest związkiem otwartym i nie podoba się nam wyraźna w ostatnich latach tendencja centralizacji życia kulturalnego. Nie chcemy by miasta o większych możliwościach infrastrukturalnych i instytucjonalnych przejmowały niezwykle wartościowe i, co najważniejsze!, lokalne projekty artystyczne. Mówimy stanowcze nie zachwianiu zrównoważonego rozwoju i dostępu do kultury – a trzy razy tak wciągnięciu odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą oraz jej integracji z innymi działalnościami artystycznymi – tłumaczy Lech Moliński, który promuje Festiwal.

Przed wakacyjną przerwą wydarzenie odbyło się już w Jaworze, Legnicy i Nowej Rudzie. Sezon zakończono podczas Slot Art Festival w Lubiążu.

Już we wrześniu festiwalowa lokomotywa rusza dalej. Następną stacją będzie Festiwal Kultur w Wolimierzu, Jamolada w Kowarach i Świdnickie Cztery Żywioły Słowa. – W naszym sonecie drogi po Dolnym Śląsku nie ma miejsca na konkurencję, wolimy wspierać naszą energią istniejące już wydarzenia kulturalne! – dodają organizatorzy.

preTEXTY” w Świdnicy

Wydarzenia w ramach festiwalu w Świdnicy będą się odbywały w czterech miejscach: Świdnickim Ośrodku Kultury, Galerii Fotografii, Klubie Muzycznym „Łaźnia” oraz w Piwnicy Ratuszowej.

ŚWIDNICA 27-29.10.2016 preTEXTY / Cztery Żywioły Słowa

W programie:

*27.10.2016 (czwartek)

  • Warsztaty literackie. Prowadzenie: Jacek Bierut

*28.10.2016 (piątek)

  • The Battle of 7 Words – pojedynki literackie.

Prowadzenie: Karol Pęcherz

  • spotkanie autorskie: Tadeusz Pióro, Klara Nowakowska, Jacek Podsiadło

  • Koncert: Ukryte Zalety Systemu

*29.10.2016 (sobota)

  • Literacki PIT-STOP – specjalne wydanie Magazynu Materiałów Literackich Cegła nr 34 „AutoBook”

  • Warsztaty filmowo/literackie. Prowadzenie: Dominik Krawczyk, Agnieszka Opyt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *