Obiekty Kamy Karst (FOTO)

foto 15

foto 15Od wielu lat do swojej pracy twórczej jako surowca używa papieru pakowego, kartonu czy tektury falistej i swoją oryginalnością zyskuje wielu sympatyków. Za nami wernisaż wystawy prac Kamy Karst, który został zorganizowany w piątek, 20 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.


Od wielu lat do swojej pracy twórczej jako surowca używa papieru pakowego, kartonu czy tektury falistej i swoją oryginalnością zyskuje wielu sympatyków. Za nami wernisaż wystawy prac Kamy Karst, który został zorganizowany w piątek, 20 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

foto 15

Kamila Karst to urodzona w Świdnicy malarka, artystka-plastyk. Swoje prace prezentowała już na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce, we Włoszech, w Anglii, Czechach, Niemczech i Japonii.

Wczorajszy wernisaż zgromadził mnóstwo osób. Wśród nich m.in. prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, zastępca prezydenta Szymon Chojnowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Jan Dzięcielski, świdniccy radni, dyrekcja, nauczyciele i absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego, a także znajomi i przyjaciele artystki.

Tym razem tytuł jej prac nosił nazwę „Obiekty”.  – To co mamy okazję zobaczyć na wystawie jest unikatowe w  twórczości artystów. Kama zapanowała nad trudnym materiałem, jakim jest tektura i zrobiła to w sposób absolutnie mistrzowski – uważa Andrzej Protasiuk, kurator wystawy. – Nie jest to może nowość, ale mnie ten materiał stale pociąga i prowokuje do działania z racji swojego uroku i możliwości technicznych, jakie stwarza – przyznaje Kamila Karst.

Jak wymienia, jej główne dziedziny zainteresowań to litografia, techniki wklęsłe, malarstwo, rysunek, formy przestrzenne oraz grafika użytkowa. Tematykę stanowią głównie konie i fantastyka, a często połączenie dwóch tematów  – centaurów i pegazów.

 – Mój obszar poszukiwań ciągle krąży wokół konia, który prawdopodobnie do końca życia będzie mi towarzyszył. Ale on oczywiście od tego realistycznego potraktowania ma bardziej mityczny i symboliczny charakter – tłumaczy świdniczanka. Na wystawie znajdziemy  też  elementy nowsze, gdzie pojawia się zasygnalizowana sylwetka ludzka w pracach rysunkowych i przestrzennych. – Drążę temat, który od lat jest dla mnie istotny i próbuję poprzez to rozwiązać ważne zagadnienia w różnych technikach – dodaje.

Warto dodać, że w 2012 r. Kamila Karst otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Świdnicy w dziedzinie kultury (nagroda indywidualna za twórczość artystyczną i popularyzację kultury), a w 2014 r. zdobyła pierwsze miejsce w VII edycji Biennale Sztuki Współczesnej „Cartasia 2014”.

Wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 18 w Świdnicy można oglądać do 15 kwietnia. Wstęp wolny.

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150320kama{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *