O co pyta najmłodszy radny?

interwencja jakoswiak

interwencja jakoswiakNajmłodszy radny Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Jaśkowiak złożył w Urzędzie Miejskim swoje pierwsze interpelacje i już może pochwalić się sukcesami. Kilka zaproponowanych przez niego rozwiązań jeszcze w tym roku doczeka się realizacji.

Najmłodszy radny Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Jaśkowiak złożył w Urzędzie Miejskim swoje pierwsze interpelacje i już może pochwalić się sukcesami. Kilka zaproponowanych przez niego rozwiązań jeszcze w tym roku doczeka się realizacji.

interwencja jakoswiak

Co się zmieni?

Między innymi zostanie naprawiony chodnik przy ul. Saperów, uda się przesunąć niebezpieczne przejście dla pieszych, a ulica Kręta zyska poprawę widoczności.

Radny o zmianę usytuowania przejścia dla pieszych zlokalizowanego przy ul. Gdyńskiej pomiędzy sklepem ”Netto” a apteką „Pafal” interpelował 23 stycznia. Przejście jest niebezpieczne, ponieważ znajduje się bezpośrednio za dużym drzewem platanem. – Osoba chcąca wejść na jezdnię jest niewidoczna dla kierowców pojazdów jadących od strony ul. Łukasińskiego. Takie usytuowanie przejścia dla pieszych stwarza bezpośrednie zagrożenie wypadkiem, szczególnie mając na uwadze, że w tym miejscu przechodzi przez jezdnię wiele osób, które korzystają z parkingu przy sklepie „Netto”, a udają się m.in. do przychodni „Medyk”. Często to osoby starsze lub chore – uzasadnia Jan Jaśkowiak.

Jak obiecuje zastępca prezydenta, przejście to zostanie przeniesione.

Działanie to nastąpi w maju tego roku z uwagi na termin malowania znaków poziomych. W międzyczasie zostanie wykonana, zaopiniowana i zatwierdzona nowa organizacja ruchu dla ulicy – zapewnia Marek Suwalski.

Radny prosił również o pilną zmianę oznakowania ulicy Gdyńskiej od miejsca nowo wybudowanego wyjazdu od ulicy Krętej do skrętu na ul. Husarską, tak aby samochody mogły tam parkować tylko po jednej stronie jezdni. Władze miasta są przeciwne takiemu działaniu i argumentują fakt powszechnym deficytem parkingów samochodowych. Przystały jednak na poprawę widoczności ulicy Krętej poprzez zamontowanie tam kilku słupków uniemożliwiających wjazd i parkowanie pojazdów na chodniku w bezpośrednim sąsiedztwie wyjazdu. Informujemy, że słupki na chodniku przy ul. Gdyńskiej przy nowo wybudowanej drodze od ulicy Krętej zostały już zamontowane.

Interpelacje radnego dotyczyły również konieczności zamontowania kilku lamp oświetleniowych wzdłuż nieutwardzonej części ulicy Kanonierskiej od wiaduktu w kierunku drogi krajowej nr 35. Na to zadanie trzeba będzie jednak poczekać, ponieważ nie zostało ono ujęte w budżecie miasta na 2015 rok. Jest jednak szansa, że przejście dla pieszych znajdujące się w pobliżu wyjścia z ulicy Kanonierskiej w kierunku sklepu Tesco zostanie dodatkowo doświetlone. – Sprawa wiąże się z postulatem Zespołu Bezpieczeństwa Ruchu zabudowania dedykowanego oświetlenia na newralgicznych przejściach dla pieszych. Jedną z prawdopodobnych lokalizacji może być przejście wskazane przez radnego – mówi zastępca prezydenta.

Zmiany czekają również ulicę Saperów w Świdnicy. Tutaj na przełomie II i III kwartału tego roku zostanie wymieniona nawierzchnia chodnika.

Skąd zainteresowanie akurat tym rejonem? – to problemy, z którymi borykają się zarówno mieszkańcy ulic: Gdyńskiej, Saperów, Ułańskiej czy Parkowej, jak i pozostali mieszkańcy Świdnicy, ponieważ w tej okolicy ulokowane instytucje publiczne np. ZUS, Gimnazjum nr 3 czy Szkoła Specjalna dla osób niepełnosprawnych. Jest także wiele przedsiębiorstw, które mieszczą się w dawnym budynku PAFAL-u, przychodnia zdrowia „Medyk” i wiele innych biur czy zakładów. Z tego rejonu startowałem w wyborach, ponieważ mieszkam tu od urodzenia i identyfikuję się z tym miejscem – wyjaśnia radny Jan Jaśkowiak.

Radny działa również w oświacie

Jan Jaśkowiak jest członkiem Komisji Oświaty, która w tym roku będzie zajmować się wieloma ważnymi problemami. Omówiona zostanie m.in. opieka zdrowotna w przedszkolach, szkołach i gimnazjach, problemy związane z funkcjonowaniem żłobka, a także aktualna sytuacja kadrowa w świdnickiej oświacie. – Temat oświaty jest mi bliski, ponieważ w ubiegłym roku ukończyłem szkołę średnią, więc dobrze pamiętam okres szkolny – tłumaczy radny i zaznacza: – Oczywiście, teraz staram się widzieć go z szerszej perspektywy niż tylko ucznia.Jak przyznaje radny, ogólnie warunki edukacji w naszym mieście są dobre, co nie znaczy jednak, że nie pojawiają się trudności. – Obecnie moim zamiarem jest głębsze poznanie zagadnień, nad którymi będziemy w komisji wspólnie pracować– dodaje.

Wiek nie ma znaczenia

Jan Jaśkowiak uważa, że wiek nie stanowi przeszkody w lokalnej polityce. – Co prawda, jestem najmłodszym w radzie, ale reprezentuję mieszkańców na takich samych zasadach jak pozostali radni. Uważam, że wiek w tym przypadku nie ma znaczenia. Ważne jest to, jakie ma się pomysły oraz chęci i determinację do pracy na rzecz okolicy i całego miasta– mówi.

Jak to się stało, że postanowił startować w wyborach? – Inspiracją do zainteresowania się polityką był debiut w roli posła na posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie, w którym uczestniczyłem jako gimnazjalista. Kolejnym istotnym wydarzeniem był wyjazd jako licealisty do siedziby Parlamentu Europejskiego do Strasburga po wygraniu konkursu na temat Unii Europejskiej – odpowiada Jan Jaśkowiak i dodaje: – Lubię współpracować z innymi osobami, a jeśli mogę pomóc to nie uchylam się od niej, tego nauczyłem się w domu rodzinnym.

Jan skupia się przede wszystkim na swojej okolicy, w której dostrzega wiele miejsc wymagających poprawy np. brak oświetlenia części ulicy Kanonierskiej na odcinku drogi nieutwardzonej – od wiaduktu do skrzyżowania z drogą krajową nr 35. Problemem są też m.in. auta blokujące chodniki wzdłuż ulicy Gdyńskiej w godzinach pracy, które utrudniają pieszym swobodne przemieszczanie. Twierdzi, że bardzo potrzebne są również remonty alejek parkowych zarówno w parku przy ul. Gdyńskiej jak i przy ul. Kanonierskiej. – To tylko niektóre z problemów, które według mnie wymagają rozwiązania. Jak mówi, zgłoszeń od świdniczan ma dużo. – Mieszkańcy coraz częściej kontaktują się ze mną w różnych sprawach, a  każdą sugestię lub prośbę traktuję bardzo poważnie, dlatego zachęcam do korespondencji pod adresem: jaskowiakjan7@gmail.com.

***

Kim jest najmłodszy rajca?

Jan Jaśkowiak został radnym Rady Miejskiej w Świdnicy w wieku 19 lat. W niedzielę, 1 marca obchodził swoje 20 urodziny. Studiuje dyplomację europejską na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest ratownikiem wodnym oraz instruktorem pływania. To również ministrant. Wolne chwile poświęca na realizację swoich hobby i zainteresowań. Sport jest jego pasją – uwielbia pływanie, siatkówkę, piłkę nożną oraz tenis stołowy. Ponadto interesuje się historią i geografią. Lubi także wędrówki po górach i wędkarstwo.

tekst Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w numerze 9/2015 r. „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *