Nowy mural – tym razem sowa (FOTO)

W otoczeniu nowego Centrum Przesiadkowego na starej kamienicy powstało kolejne ścienne malowidło – tym razem jest to duża sowa siedząca na…czaszce.

W otoczeniu nowego Centrum Przesiadkowego na starej kamienicy powstało kolejne ścienne malowidło – tym razem jest to duża sowa siedząca na…czaszce.

Mural wykonał Wojciech Kołacz, czyli Otecki – utalentowany muralista z Wrocławia, który na co dzień zajmuje się grafiką warsztatową i ilustracją, ale od końca lat 90-tych ingeruje swoimi działaniami w przestrzeń miejską. Maluje murale, a także umieszcza prace papierowe wykonywane tradycyjnymi technikami graficznymi i przykleja niewielkie rzeźby. Wszystkie te działania są dyskretne i w subtelny sposób wpisują się w chaotyczną tkankę miasta. Jego murale można podziwiać m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdyni czy we Wrocławiu. Otecki jest absolwentem grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Geometryczny i sporych rozmiarów obraz został namalowany na początku września w ramach Festiwalu Punkt Zero, który zorganizowali wspólnie Fundacja Zero Point i Fundacja Spichlerz Kultury. Jak napisał na swoim profilu Otecki, ściana powstała przy stacji Świdnica Miasto tuż przy węźle przesiadkowym, przy ul. Kolejowej. Widać stamtąd Góry Sowie, w tym Wielką Sowę. – Zilustrowałem motyw sóweczki zwyczajnej – Glaucidium passerinum – jest to najmniejsza sowa w Europie – występuje na Dolnym Śląsku. Czaszka nawiązuje do historii regionu Gór Sowich, dodatkowo jest kosmito-podobna, co wiąże się z paranormalnymi historiami regionu m.in. rzekome eksperymenty nad pionowo startującymi statkami budowanymi w kompleksie Riese i wiele innych.. – pisze artysta. – Mural jest wynikiem poszukiwań tożsamości wizualnej regionu. Jako przedstawiciel drugiego pokolenia urodzonego na tych ziemiach po wojnie, poszukuję ikonosfery związanej z regionem, jednocześnie mogącej tworzyć elementy identyfikacji dzisiaj.

Jest to drugi mural, który powstał w ramach Festiwalu Punkt Zero. Przypomnijmy, że pierwszy mural, który wpisał się w świdnicką miejską przestrzeń, to malunek wykonany przez włoskiego artystę. Luca Zamoc na ścianie jednej z kamienic przy ul. Teatralnej w Świdnicy stworzył na nowo postać świdnickiego gryfa. 

Przegląd świdnickich murali zobacz TUTAJ

 (BFG)

 

 

 

 

{fcomment}

{gallery}galerie/150911sowa{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *