Nowy komendant świdnickich strażaków (FOTO)

St. kpt. Maciej Nowak został nowym Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Podczas uroczystego apelu obiecał, że zadba o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu świdnickiego oraz o swoich pracowników. Przedstawił również plany na najbliższe lata. Nie zabrakło gratulacji, kwiatów i listów od zaproszonych gości.

Uroczyste objęcie funkcji komendanta świdnickiej straży pożarnej odbyło się w poniedziałek, 27 sierpnia na placu przed Komendą.

Czuję się bardzo zaszczycony, że dolnośląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, doceniając moje umiejętności i zdobyte doświadczenie, powierzył mi funkcję komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie st. kpt. Maciej Nowak i zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że zadaniem komendanta jest organizacja ochrony przeciwpożarowej na terenie całego powiatu. – Dołożę więc wszystkich starań, aby mieszkańcy powiatu świdnickiego mogli czuć się bezpiecznie i by zawsze mogli liczyć na szybką i skuteczną pomoc – zapewnił dodając, że deklarację tę składa na ręce starosty świdnickiego oraz wszystkich obecnych wójtów i burmistrzów naszego powiatu.

Nowy komendant podkreślił, że należy wspólnie rozwijać obecny system ratowniczy tak, aby sprostał wszystkim nowym zagrożeniom rozwijającej się cywilizacji. – Mam tu na myśli również ochotnicze straże pożarne, które są nieodłączną częścią tego systemu bezpieczeństwa. Często to oni jako pierwsi są na miejscu zdarzenia i prowadzą samodzielnie działania przed dojazdem strażaków z Państwowej Straży Pożarnej – wyjaśnił.

W dalszej części wystąpienia szef strażaków zaznaczył, że Komenda Powiatowa to urząd. – Aby on dobrze funkcjonował potrzebuje specjalistów z wielu dziedzin – od logistyki, finansów, kadr i interwencji. Dopiero zgranie tych działań operacyjnych z zadaniami administracyjnymi powoduje, że Komenda funkcjonuje prawidłowo, a strażacy mogą sprawnie i bezpiecznie prowadzić swoje działania – mówił st. kpt. Maciej Nowak i podkreślił, że Komenda to organizm, w którym każdy strażak i pracownik jest potrzebny, a następnie wspomniał kilka słów o swojej funkcji. – Rolą komendanta jako kierownika jednostki organizacyjnej jest zapewnienie wszystkim pracownikom odpowiedniego sprzętu i narzędzi do prowadzenia bezpiecznych i skutecznych działań ratowniczych. Dołożę więc wszystkich starań, aby zapewnić jak najlepsze i najbezpieczniejsze warunki pracy dla wszystkich strażaków.

Podczas uroczystości komendant wspomniał także o planach na kolejne lata. – W najbliższej przyszłości czekają nas remonty obiektów, tj. remont części socjalnej budynku JRG w Świdnicy, remont części garaży. Być może uda nam się to rozpocząć jeszcze w tym roku. Już w tym roku nastąpi wymiana części odzieży ochronnej na nową, lżejszą i bardziej ergonomiczną. Konieczne jest pozyskanie nowego samochodu średniego ratowniczo-gaśniczego, który zastąpi wysłużony samochód ratownictwa technicznego w JRG Świdnica. To jest zadanie dla komendanta na najbliższe lata – poinformował.

Po apelu nie zabrakło gratulacji i słów powodzenia od zaproszonych gości. Głos zabrali m.in. posłowie Wojciech Murdzek, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska oraz senator Wiesław Kilian, a także władze powiatu. – W imieniu samorządowców chciałbym serdecznie pogratulować tej nominacji. Cieszę się, że Twoje doświadczenie, kompetencje i kwalifikacje zostały zauważone i docenione. Cieszę się również, że świdnicka komenda wreszcie ma swojego dowódcę i że pochodzi on właśnie z tej jednostki – mówił Piotr Fedorowicz, starosta powiatu świdnickiego.

Myślę, że ma Pan za sobą bardzo zgrany zespół ludzi odpowiedzialnych, z którymi warto na co dzień współpracować i warto budować wspólny system bezpieczeństwa naszego ratownictwa w powiecie świdnickim – mówiła druhna Alicja Synowska, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Świdnicy i dodała – My Ochotnicy całym sercem życzymy wszystkiego dobrego, spełnienia wszelkich zamierzeń, wyzwań i planów. Mam nadzieję, że współpraca z ochotnikami będzie równie owocna jak dotychczas.

Przypomnijmy, że poprzednim komendantem świdnickiej straży pożarnej był starszy brygadier Tomasz Szuszwalak, który po 21 latach szefowania, w wieku prawie 50 lat odszedł na emeryturę. Jego pożegnanie odbyło się 1 lutego tego roku. Od tego czasu trzy razy dochodziło do zmian na tym stanowisku.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Więcej w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *